نکات مهم که باید هنگام خرید میلگرد بدانید

6 نکته مهم که قبل و هنگام خرید میلگرد باید بدانید

اگر قصد احداث یک ساختمان یا واحد مسکونی را دارید و یا به عنوان مهندس ساختمان در اجرای یک پروژه ساختمان سازی نظارت و فعالیت می کنید، قطعا به خرید میلگرد نیاز خواهید داشت. میلگرد ها در واقع محصولات فولادی با مقاطع دایره ای شکل می باشند که در ساختمان سازی و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. در این مطلب قصد داریم شما را برای خرید یک میلگرد مرغوب و مناسب راهنمایی کنیم و نکاتی که قبل از خرید میلگرد و هنگام خرید میلگرد باید رعایت کنید را به شما معرفی کنیم.

3 نکته مهم که قبل از خرید میلگرد باید بدانید

با توجه به این که خرید میلگرد در حجم های بالا جزء خرید های گران قیمت محسوب می شود، بهتر است قبل از این که برای خرید میلگرد اقدام کنید در مورد انواع ، وزن و نحوه خرید آن اطلاعاتی را کسب کنید.

نوع میلگرد

میلگرد ها از جهات مختلف به انواع مختلفی تقسیم می شوند. نوع میلگرد مورد استفاده توسط مهندس پروژه تعیین می شود. اگر انواع میلگرد را بشناسید می توانید خرید ساده تر و مقرون به صرفه تری داشته باشید. به طور کلی می توان میلگرد ها را به صورت زیر دسته بندی کرد :

انواع میلگرد از نظر ظاهری

 • میلگرد های آجدار
  این میلگرد ها همان طور که از نام آن ها نیز پیدا است دارای سطحی زبر و آجدار بوده و اتصال خوبی با بتن برقرار می کنند. به طور کلی وقتی نام « میلگرد » به میان می آید منظور میلگرد های آجدار است؛ زیرا این میلگرد ها در بیشتر مراحل ساخت کاربرد دارند.
 • میلگرد ساده
  این میلگرد ها بر خلاف میلگرد های آجدار دارای سطحی صاف و بدون آج می باشند. بارز ترین ویژگی آن ها این است که نسبتا راحت خم یا بریده می شوند.
 • میلگرد کلاف
  این میلگرد ها به صورت کلاف سیم تولید شده اند و در دو مدل ساده آجدار به بازار عرضه می شوند.

انواع میلگرد

انواع میلگرد از نظر مقاومت

میلگرد ها از نظر مقاومت نیز دارای انواع گوناگونی هستند. به طور کلی برای هر پروژه می توان از 6 نوع میلگرد از نظر مقاومت استفاده کرد که شامل موارد زیر می شود :

 • میلگرد کربن دار
 • میلگرد گالوانیزه
 • میلگرد فولادی ضد زنگ
 • میلگرد اروپا
 • میلگرد پوشش داده شده با اپوکسی
 • میلگرد فایبرگلاس تقویت شده با پلیمر

میلگرد های فایبرگلاس در بین میلگرد ها دارای بیشترین مقاومت و میلگرد های اروپا دارای کمترین مقاومت می باشند.

 انواع میلگرد از نظر نوع آج

میلگرد های آجدار را از نظر نوع آج به سه دسته مختلف تقسیم می کنند. این دسته بندی بر اساس یک استاندارد روسی می باشد. دسته بندی ذکر شده به شرح زیر می باشد که معادل ایرانی هر یک از این دسته ها مقابل آن نوشته شده است :

 • میلگرد A2 : آج 340
 • میلگرد A4 : آج 400
 • میلگرد A4 : آج 500

انواع میلگرد از نظر قطر

میلگرد ها از نظر قطر در سایز های مختلفی تولید و عرضه می شوند. میلگرد ها در قطر های 8 تا 40 میلی متر به بازار عرضه می شوند که به این اعداد « سایز میلگرد » نیز گفته می شود.

محاسبه وزن میلگرد

اصولا برای خرید میلگرد تعرفه به صورت شاخه ای به شما اعلام می گردد؛ اما برای برآورد هزینه ارسال نیاز به محاسبه وزن میلگرد خواهید داشت تا بتوانید قبل از خرید میلگرد بودجه خود را تنظیم کنید.

روش های خرید میلگرد

برای خرید میلگرد نیز چند روش وجود دارد که شما می توانید قبل از خرید آن را انتخاب کنید. به طور کلی در کشور ما برای خرید میلگرد از سه روش اقدام می شود :

 • خرید از بنگاه
  یکی از ساده ترین و در دسترس ترین روش های خرید میلگرد، خرید از بنگاه های فروش میلگرد می باشد. این روش برای خرید هایی که در حجم کم انجام می شوند بسیار مناسب می باشد. خرید از بنگاه های فروش میلگرد مزایا و معایب خاص خود را دارد. از مزایای آن می توان به این اشاره کرد که برای حداقل حجم خرید محدودیتی ایجاد نمی کند و شما می توانید یک شاخه یا بیشتر میلگرد خریداری کنید. علاوه بر این، خرید میلگرد از بنگاه ها از نظر هزینه ارسال نیز به صرفه تر است؛ زیرا شما می توانید از نزدیک ترین بنگاه فروش میلگرد خرید کنید تا هزینه ارسال کمتری پرداخت کنید. از معایب خرید میلگرد از بنگاه می توان به محدودیت خرید به تعداد بالا اشاره کرد. بنگاه های فروش میلگرد در حجم های بالا اقدام به فروش میلگرد نمی کنند. همچنین قیمت خرید میلگرد در بنگاه ها نسبت به کارخانه ها بالا تر می باشد.
 • خرید از کارخانه
  خرید از کارخانه بیشتر مناسب مشتریانی است که قصد خرید میلگرد در حجم های بالا را دارند. خرید میلگرد از کارخانه به دلیل عرضه مستقیم و حذف واسطه ها از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشد؛ اما به دلایلی مانند عدم عرضه روزانه، عدم امکان فروش در حجم های کم و مشکلات ارسال و پیگیری سفارش، بسیاری از افراد این گزینه را در نظر نمی گیرند.
 • خرید از شرکت های بازرگانی
  شاید بتوان گفت که بهترین روش برای تمامی خریداران میلگرد، همکاری با شرکت های بازرگانی می باشد. این شرکت ها علاوه بر این که در حجم کم نیز اقدام به فروش میلگرد می کنند، امکان خرید میلگرد از کارخانه هایی که امکان ارائه مستقیم محصول به مصرف کننده نهایی را ندارند نیز برای مشتریان فراهم می کند.

نکات خرید میلگرد

3 نکته مهم که باید هنگام خرید میلگرد بدانید

پس از این که با انواع میلگرد و کاربرد آن ها آشنا شدید و شیوه خرید خود را انتخاب کردید، وقت آن است که برای خرید میلگرد اقدام کنید. برای این که خرید بهتر، با کیفیت تر و به صرفه تری داشته باشید به نکات زیر هنگام خرید میلگرد دقت کنید :

 1. سنگین یا سبک بودن میلگرد
  میلگرد ها از نظر وزنی به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می شوند. هنگام خرید میلگرد قبل از هر چیزی به سنگین یا سبک بودن آن دقت کنید. میلگرد های سبک به میلگرد هایی گفته می شود که وزن آن ها از حالت استاندارد کم تر بوده و بالطبع دارای کیفیت پایین تری نیز می باشند. در مقابل، میلگرد های سبک به میلگرد هایی گفته می شود که دارای وزن استاندارد بوده و جزء دسته بندی میلگرد های سبک محسوب نمی شوند. میلگرد تولیدی اکثر کارخانه ها از این دسته می باشد که کیفیت بسیار بالاتری نسبت به میلگرد های سبک دارد.
 2. کیفیت میلگرد
  اغلب کارخانه هایی که به تولید میلگرد مشغول هستند، طبق استاندارد ملی اقدام به تولید می کنند؛ اما در بعضی از این کارخانه ها به دلیل شمش فولاد مصرفی و یا تفاوت های هر چند ناچیز در فرآیند تولید، ممکن است محصول نهایی کیفیت آنچنانی نداشته باشد. قبل از خرید میلگرد حتما در مورد کیفیت آن بیشتر تحقیق کنید.
 3.  قیمت میلگرد
  در خرید هر محصول یکی از مهم ترین و تعیین کننده ترین پارامتر ها قیمت آن می باشد. در خرید میلگرد نیز پس از این که کارخانه یا شرکت مورد نظر خود را انتخاب کردید، تعرفه آن ها را با سایر شرکت ها و کارخانه ها مقایسه کنید. برای این کار می توانید از چند کارخانه یا شرکت درخواست تعرفه کنید و سپس اقدام به مقایسه آن ها کنید. گفتنی است که قیمت پایین دلیل بر خوب بودن و مرغوب بودن میلگرد نخواهد بود و فراموش نکنید که دو پارامتر قیمت و کیفیت را در کنار یک‌دیگر بسنجید.