محاسبه وزن میلگرد

وزن میلگردهای آجدار و ساده

وزن میلگرد از عوامل موثر در قیمت و همچنین تعیین کننده کیفیت آن است. اطلاع از وزن میلگردهای آجدار و ساده در ساختمان سازی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا دانستن وزن میلگردهای مورد استفاده برای محاسبه وزن سازه و میزان مقاومت آن لازم است. وزن میلگرد با میزان نیرویی که می‌ تواند تحمل کند نسبت مستقیم دارد، یعنی هرچقدر میلگردهای به کار رفته در سازه وزن بیشتری داشته باشند و از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، می‌ توانند فشار و نیروی بیشتری را تحمل کنند.

در صورتی که می‌ خواهید برای پروژه ساخت و ساز خود میلگرد تهیه کنید، به شما پیشنهاد می‌ کنیم این مقاله از آهن فروش را مطالعه نمایید تا اطلاعات لازم درباره وزن میلگردهای آجدار و ساده را بدست آورید.

اهمیت وزن میلگرد

وزن میلگردهای آجدار و ساده

به دلیل اینکه کشور ما در منطقه‌ ای زلزله خیز قرار دارد، باید سازه‌ های مختلف مانند ساختمان‌ های مسکونی، تجاری و … از ایمنی و مقاومت بالا در برابر زلزله و هرگونه فشاری برخوردار باشند. از این رو اطلاع از وزن میلگرد ساده و وزن میلگرد آجدار برای محاسبه مقاومت و تحمل فشار سازه ضروری است. زیرا این محصول بیشترین میزان مصرف را در میان متریال‌ های مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان دارد و مقاومت آن در مقاومت کلی سازه نقش اساسی ایفا می‌ کند.

از آنجایی که میلگرد در قسمت‌ های مختلف سازه و مخصوصا برای بتن ریزی و همچنین ساخت اسکلت در ساختمان سازی استفاده می‌ شود، باید دارای وزن متعادل و مناسبی باشد تا بتواند بار دیگر بخش‌ های ساختمان را تحمل نماید.

اگر میلگرد وزن بیشتری داشته باشد از کیفیت بهتری برخوردار است و می‌ تواند فشار بیشتری را نیز متحمل شود. همچنین اطلاع از وزن میلگرد در زمان خرید نیز می‌ تواند از سوء استفاده افراد مختلف جلوگیری کند. در صورتی‌که اطلاعات کافی در رابطه با نحوه محاسبه وزن میلگرد و بازرسی بار کالای خود نداشته باشید، ممکن است برای مغایر را از دلالان و فروشندگان سوء استفاده گر خریداری نمایید.

کم بودن وزن میلگرد پایینتر از حد استاندارد ناشی از کوچک بودن سطح مقطع آن بوده و این امر موجب کم شدن قطر میلگرد می‌شود. در طراحی سازه محاسباتی برای استحکام در نظر گرفته می‌شوند که سطح مقطع میلگرد در میزان بار قابل تحمل تاثیر مستقیم دارد. حال اگر وزن میلگرد کم و سطح مقطع آن کوچک باشد، سبب خطاهای محاسباتی و در نتیجه مقاومت کم سازه می‌ گردد.

محاسبه وزن میلگردهای آجدار و ساده

وزن میلگردهای ساده و آجدار با توجه به سایز و طول متغیر است. برای محاسبه وزن میلگرد از جدولی به نام اشتال (استیل) استفاده می‌ شود. اما اگر این جدول در دسترس نباشد، می‌ توان از روش‌ های زیر وزن میلگرد را اندازه گرفت.

1- استفاده از نمونه فروشنده

شما می‌ توانید در زمان خرید میلگرد یک نمونه کوچک از آن را از فروشنده بگیرید و و با به دست آوردن وزن آن از کیفیتش اطمینان حاصل نمایید. در این فرمول وزن نمونه بر طول آن تقسیم می‌ شود. سپس عدد بدست آمده را با توجه به سایز میلگرد با وزن مخصوص آن در جدول استاندارد مقایسه کنید. اگر وزنی که به دست آوردید با عدد وزن متناظر در جدول برابر یا بزرگتر از آن باشد، میلگرد مورد نظر قابل تایید است.

نکته مهم در این روش محاسبه وزن میلگرد این است که باید وزن را به گرم و طول را به میلی متر در نظر بگیرید.

2- فرمول کارگاهی

سریع‌ ترین روش محاسبه وزن میلگردهای آجدار و ساده استفاده از فرمول کارگاهی است. این فرمول توسط استاندارد INSO 3132 یا همان ISIRI 3132 طراحی شده و به صورت زیر است:

162/نمره میلگرد به توان 2 = وزن هر متر میلگرد به کیلوگرم

3- استفاده از وزن مخصوص فولاد

وزن میلگردهای آجدار و ساده

در این روش از فرمول استاندارد آلمانی به نام DIN برای محاسبه وزن میلگرد بهره می‌ گیرند. این روش محاسباتی یکی از قدیمی‌ ترین شیوه‌ های اندازه گیری وزن میلگرد محسوب می‌ شود و وزن میلگرد را به ازای میزان متراژ مورد نظر محاسبه می‌ کند. در این فرمول باید قطر و طول را به میلیمتر وارد کنید.

7.8/1000*3.14*طول*قطر میلگرد به توان 2 = وزن هر متر میلگرد به کیلوگرم

 

سوالات متداول

1. وزن میلگرد بر قیمت آن تاثیر دارد؟

بله. هر چقدر وزن میلگرد بیشتر باشد، قطعاً قیمت آن بالاتر می‌ رود.

2. محاسبه وزن میلگرد آجدار با میلگرد ساده یکسان است؟

بله. برای محاسبه وزن میلگردهای ساده و آجدار از جدول‌ ها و فرمول‌ های مشابهی استفاده می‌ شود.

3. چرا در جدول محاسباتی وزن میلگرد اختلاف مقادیر وجود دارد؟

تفاوت مقادیر محاسباتی در جدول وزن میلگرد به عدد چگالی مورد استفاده در کارخانه‌ ها مربوط است. کارخانه‌ های مختلف شاخه‌ های میلگرد را با کمی تفاوت وزن نسبت به یکدیگر تولید می‌ کنند. برای مثال کمترین وزن هر شاخه میلگرد 16 به کارخانه دماوند تعلق دارد که 1 کیلوگرم است؛ در صورتی که کارخانه اهواز هر شاخه میلگرد 16 را با بیشترین وزن ممکن یعنی 20 کیلوگرم تولید می‌ کند.

4. جدول وزن میلگرد چیست؟

این جدول یک استاندارد ابعادی و وزنی برای مقاطع مختلف میلگرد است و برای اولین بار در آلمان تدوین شده و مورد استفاده قرار گرفت. نام این جدول اشتال (استیل) است و در آن جزئیات مختلفی درباره مقاطع فولادی مانند وزن آنها، شعاع خمیدگی‌ ها و … درج شده است.

5. سریعترین روش محاسبه وزن میلگرد چیست؟

سریعترین روش برای محاسبه وزن میلگردهای آجدار و ساده استفاده از فرمول زیر است:
قطر آرماتور یا همان میلگرد به توان 2 تقسیم بر عدد 162.