ورق API چیست؟ کاربرد ورق API

ورق API چیست؟ کاربرد ورق API

ورق API یکی از انواع فولاد فلزی مقاوم است و می‌توان از آن در بخش‌های زیادی از صنعت استفاده کرد. مقاومت بالای فولاد باعث کاربرد متنوع آن شده است، اما برای به کار بردن آن لازم است آن را برای استفاده‌ های مختلف به اشکال متفاوت در بیاروند. از جمله معروف‌ ترین اشکال آن ورقه مانند بودن است. اما برای تولید این ورق‌ ها استاندار خاصی لازم است. ورق API نوعی از ورق فولادی است که در هم در صنعت و هم در پتروشیمی کاربردهای زیادی دارد. در این مطلب از سایت آهن فروش بیشتر در مورد این که ورق API چیست و چه کاربردهایی دارد، صحبت می‌ کنیم.

API چیست؟

مقیاس‌ های زیادی برای نشان دادن استاندار‌دهای دنیا وجود دارد. برای تولید ورق‌ های API و بعدها استفاده جهت تولید لوله، از استاندارد API استفاده می‌ کنند. API در واقع علامت اختصاری American petroleum Institute یا انستیتوی نفت آمریکا است. این موسسه بزرگترین و تنها موسسه ملی می‌ باشد که تجهیزات مورد نیاز مربوط به نفت و گاز ایالات متحده آمریکا را تامین می‌ کند. این موسسه چیزی حدود 635 عضو دارد که همگی از شرکت‌ های پترول یا نفت بزرگ دنیا هستند. این شرکت‌ ها غالبا در زمینه صنایع تولید و اکتشاف و بازاریابی نفت، تجارت دریایی و خطوط لوله فعالیت خدمات ارائه می دهند و فعالیت می کنند.
ماموریت این انستیتوی آمریکایی حفظ امنیت در صنعت نفت و پتروشیمی در سراسر دنیا است. بنابراین برای تولید لوله‌ های انتقال دهنده که کل دنیا به آن اعتماد دارند، استاندارد API را طراحی کرده است. تمامی لوله‌ هایی که از ورق API تولید می‌ شوند، در هرجایی از دنیا باید طبق استاندارد تعیین شده تولید شوند.برای مشاهده انواع ورق ها اینجا کلیک کنید.

ورق API چیست؟

ورق API چیست؟

ورق API نوعی از اوراق فولادی است که دارای سطحی صاف و مسطح است. این ورق از فولاد تهیه شده و با توجه به استاندارد API که در مورد آن صحبت کردیم، طراحی شده است. از این ورق‌ ها برای تولید لوله‌ های استفاده می‌ شود که کار انتقال موادی را برعهده دارند که در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت می‌کنیم. ورق‌ های API بسته به استفاده‌ ای که دارند، در وزن‌ ها و ضخامت‌ های متفاوتی تولید می‌ شوند. همچنین اندازه آنها نیز با هم ممکن است متفاوت باشد.

ویژگی‌ های ورق API

ورق‌ های API برای تولید لوله‌ هایی استفاده می‌ شود که کار انتقال گاز و نفت را برعهده دارند. به طور کلی کاربرد حساس آنها در صنایع استراتژیک سبب می‌ شود تا با ویژگی‌ هایی منحصر به فرد تولید شوند. این اوراق را گرید یا درجه‌ بندی می‌کنند. گرید بندی آنها از بازه X۴۲ تا X۱۲۰ ادامه دارد.
بدیهی است که هرچه گرید بالاتر رود، شاهد ارتقای چشمگیر در مقاومت لوله ها در برابر شرایط محیطی و برخورداری از خواص مکانیکی و متالورژیکی بالاتر خواهیم بود. با این حال، وزن نهایی ورقه کاهش یافته و از نظر هزینه نیز به صرفه‌ تر خواهد بود.

 

کاربرد ورق API

کاربرد ورق API

اوراق API برای تولید لوله‌ های انتقال نفت و گاز آن‌ هم با حجم و سرعت بالا استفاده می‌‌ شوند. جنس این لوله‌ ها بسته به مایعی که انتقال داده می‌‌ شود، می‌ تواند فولاد کربن یا فولاد منگنزی باشد.
در خصوص مایع درون این لوله‌ ها باید بدانید که این لوله‌ ها دو نوع مایع ترش و شیرین را منتقل می‌ کنند. مایع ترش در صنعت پتروشیمی به نفت یا مواد خورنده دیگری گفته می‌ شود که به مرور زمان می‌ تواند لوله‌ های انتقال را خراب کرده یا در خود حل کند. بنابراین بدیهی است که جنس لوله‌ هایی که مایع خورنده را از خود عبور می‌ دهند، با جنس لوله‌ هایی که مایع شیرین یا بدون خاصیت خورندگی را از خود عبور می‌ دهند؛ متفاوت خواهد بود.
بنابراین از اوراقی که با استاندارد API تولید شده‌ اند، لوله‌ هایی تولید می‌ شوند که در خطوط انتقال نفت و گاز استفاده می‌ شوند. این اوراق بسته به استفاده‌ ای که از آنها خواهد شد؛ با اندازه‌ های متفاوتی از نظر طول، عرض، ارتفاع و ضخامت طراحی و مورد استفاده قرار می‌ گیرند.
در نهایت لوله‌ های حاصل از این اوراق در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. لوله‌ های API در بازار ایران به دو صورت توکار یا درزدار و بدون درز تولید می‌ شوند. از این لوله‌ ها برای انتقال موارد زیر استفاده می‌‌ کنند.

  • حمل و نقل منابع اولیه انرژی مانند نفت و گاز
  • حمل و نقل آب آشامیدنی و صنعتی
  • حمل و نقل محصولات شیمیایی
  • حمل و انتقال فاضلاب
  • حمل و جا به جایی مواد جامد مانند زغال سنگ و سنگ‌ های معدنی

این لوله‌ها به سبب ساختار مناسبی که دارند، توانایی حمل و انتقال مواد در حجم بالا را دارند. بنابراین از اوراق استاندارد API برای تولید لوله‌ های استفاده می‌ شود که قطر بزرگی دارند و کاملا برای حمل این مواد بهینه شده‌ اند.