میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه چیست؟

یکی از انواع مصالحی که برای ساختمان سازی از آن استفاده می‌ کنند، میلگردها هستند. در واقع این تکه‌ های باریک فلزی نقش بسیار مهمی در استحکام یک سازه دارند. اما بدون شک این نوع وسیله انواع مختلفی داشته و استفاده از هرکدام از آنها مزیت‌ های خود را دارد. برای مثال میلگرد گالوانیزه جزو میلگردهای پرکاربرد بوده و در موارد گسترده‌ ای از آن استفاده می‌ شود. در این مطلب از اهن فروش سعی می‌ کنیم در مورد انواع میلگرد، مزایای میلگرد گالوانیزه و قیمت میلگرد گالوانیزه اطلاعاتی را ارائه دهیم. همچنین به شما معتبرترین مرکز عرضه میلگرد گالوانیزه را نیز معرفی خواهیم کرد.

میلگرد چیست؟

میلگرد گالوانیزه

شاید بارها از کنار یک ساختمان در حال ساخت عبور کرده و مصالحی مانند میلگرد را دیده باشید. یا حتی خودتان در زمینه مصالح ساختمانی سررشته داشته و با میلگرد آشنایی داشته باشید. در هر صورت اگر چیز زیادی در مورد آن نمی‌ دانید، نگران نباشید.

میلگردها یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند که برای انواع سازه‌ ها و ساختمان‌ ها از آن استفاده می‌ کنند. در واقع نوعی پروفیل توپر میله‌ ای است که به صورت آجدار طراحی شده است. میلگرد یا آرماتور، را از فلز ساخته و برای استحکام بیشتر ساختمان آن را داخل بتن قرار می‌ دهند. بسته به نیاز ساختمان‌ ها و سازه‌ ها از میلگردهایی با اندازه‌ ها و جنس‌ های مختلف استفاده می‌ شود. در ادامه انواع میلگرد را از نظر جنس به شما معرفی خواهیم کرد.

انواع میلگرد

از میلگردها تنها در ایران استفاده نمی‌ شود. بلکه آن را در بسیاری از سازه‌ های مهم جهان نیز می‌ توان یافت. به همین دلیل روزانه میلیاردها میلگرد در اندازه‌ های مختلف با جنس‌ های متفاوت در سراسر جهان تولید می‌ شود. اما به طور کلی میلگردها را به انواع زیر دسته بندی می‌ کنند:

 • میلگرد اروپایی
  منگنز فلز محکم و در عین حال انعطاف پذیری است که از آن برای ساخت میلگرد اروپایی استفاده می‌ کنند. این نوع میلگرد به دلیل انعطاف خوب و قابلیت خم شوندگی، تنها استفاده‌ های خاصی دارند. اما مشکل این نوع میلگرد این است که برای استفاده در مناطق زلزله خیز و یا پروژه‌ هایی که باید به صورت یکپارچه ساخته شوند، مناسب نیست.
 • میلگرد با فولاد پرکربن
  یکی از رایج‌ ترین نوع میلگرد در بازار، میلگرد با فولاد پرکربن است. این نوع میلگرد را در اندازه‌ های مختلف تولید می‌ کنند و برای انواع پروژه‌ ها نیز قابل استفاده است. اما مشکل عمده این نوع میلگرد عمر کوتاهی است که دارد. به همین دلیل است که آن را دور از رطوبت و… نگهداری می‌ کنند. این میلگرد را میلگرد سیاه یا فولاد پرکربن می‌ نامند.
 • میلگرد گالوانیزه
  همان طور که از نام این نوع میلگرد مشخص است، آن را از گالوانیزه می‌ سازند. در دسته بندی میلگردها، این میلگرد جزو میلگردهای سیاه است. اما مقاومت 40 برابری نسبت به آن دارد. در واقع این همان فولاد پرکربن است که با یک پوشش سرامیک گالوانیزه پوشیده شده و بسیار مقاوم است.
 • میلگرد با پوشش اپوکسی
  این نوع میلگرد هم جزو میلگردهای سیاه بوده و مقاومت مشابهی با آن دارد. اما در برابر خوردگی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌ دهد. این نوع میلگرد را با اپوکسی می‌ پوشانند. اپوکسی پوشش ظریفی بوده و در صورت آسیب، میلگرد نیز آسیب دیده و دچار خوردگی می‌ شود.
 • میلگرد از جنس فیبر تقویت شده پلیمری (GFRP)
  یکی از بهترین میلگردهای موجود در بازار است که با به جای فولاد از کامپوزیت تولید شده است. این میلگرد در برابر خوردگی و انواع اسید بسیار مقاوم است. تنها زمانی باید از آن استفاده کرد که محیط زلزله خیز نبوده و در مجاورت میدان‌ های الکتریکی و مغناطیسی نباشد.
 • میلگرد ضد زنگ فولادی
  این میلگرد جزو میلگردهای گران قیمت است. با این حال 1500 برابر مقاومت بیشتری نسبت به بقیه میلگردها دارد. 8 برابر نیز نسبت به بقیه گران قیمت‌ تر است. این میلگرد را می‌ توان در تمامی پروژه‌ ها بدون محدودیت استفاده کرد.
 • میلگرد تقویتی
  این نوع میلگردها را جهت افزایش مقاومت در برابر نیروهای کششی در سازه به کار می‌ برند. این آرماتور 180 درجه خم شده و در بخش‌ های زیادی استفاده می‌ شود.
 • میلگرد ترانس
  نوع دیگری از میلگرد وجود دارد که سطح آن را صیقل داده و برای مصارف تزیینی و ساختمان سازی نیز استفاده می‌ شود. این نوه آرماتور انواع مختلفی داشته و کاربردهای متفاوتی نیز دارد.

  چرا میلگرد گالوانیزه؟

میلگرد گالوانیزه

در بین تمامی این میلگردها که با آنها آشنا شدید، میلگرد گالوانیزه بسیار محبوب است. اما سوال اینجاست که مزایای میلگرد گالوانیزه چیست که تا این حد محبوب است. برای گالوانیزه کردن فولاد مراحل زیادی را طی می‌ کنند. میلگردهایی که گالوانیزه شده‌ اند، نسبت به بقیه دارای مزیت‌ های زیر هستند:

 •  در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند.
 •  پوشش گالوانیزه در حمل و نقل و حین کار از بین نمی‌ رود.
 •  حدود 40 برابر از میلگرد سیاه در برابر خراب شدن مقاومت می‌ کند.
 •  مانع از ترک خوردن بتن و زنگ زدن اسکلت فلزی می‌ شوند.
 •  اتصال محکم و چسبندگی بالای آن با زمینه‌ بتنی
 •  به دلیل ظاهر زیبا به عنوان استفاده نمادین نیز می‌ توان آن را به کاربرد.

قیمت میلگرد گالوانیزه

به طور کلی قیمت مصالح ساختمانی مانند آرماتور یا میلگرد ربط مستقیمی به قیمت‌ های بازار دارد. قیمت میلگرد گالوانیزه نیز به طور مستقیم از بازار پیروی می‌ کند. هر مقدار که قیمت فلز بالا برود یا پایین بیاید، قیمت میلگرد گالوانیزه نیز پایین خواهد آمد. بنابراین قیمت گذاری آن ارتباط مستقیمی با قیمت روزانه دارد. اما می‌ توانید با قیمت مناسب از معتبرترین مرکز عرضه میلگرد گالوانیزه آن را تهیه کرد.

سخن آخر

ما در این مطلب شما را با میلگرد گالوانیزه بیشتر آشنا کردیم. همچنین در مورد کارایی و نحوه استفاده آن نیز صحبت کردیم. بدون شک به آن نیاز پیدا می‌ کنید. اما مهم است بدانید که از کجا باید آن را خریداری کنید. خرید از یک مرکز خرید و فروش با قیمت مناسب و اعتبار بالا همان چیزی است که نیاز دارید.

زمانی که صحبت از معتبرترین مرکز عرضه میلگرد گالوانیزه می‌ شود، این به ذهنمان می‌رسد که کجا به نظر مناسب خواهد بود. مراکز معتبر زیادی در ایران فعالیت می‌‌ کنند. بنابراین باید این را در نظر داشت که بهترین را انتخاب کرد. آهن فروش سال‌ ها است که در زمینه عرضه انواع محصولات فلزی مانند میلگردها فعالیت می‌ کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانید با مشاوران این مرکز صحبت کنید.