مقاطع میلگرد

مقاطع میلگرد

آگاهی از مقاطع میلگرد در صنعت ساختمان سازی یکی از ضرورت‌ ها محسوب می‌ شود. زیرا مقاومت سازه به مقاومت میلگرد بستگی دارد. سطح مقطع میلگرد همان قطر و ضخامت آن است و انواع مختلفی از میلگرد با مقاطع متفاوت در بازار موجود است. شما باید با توجه نوع سازه و نقشه آرماتور بندی میلگرد با سطح مقطع مناسب انتخاب نمایید.

آشنایی با مقاطع میلگرد و روش محاسبه

برای محاسبه سطح مقطع میلگرد از روش‌ های مختلفی استفاده می‌ شود که هر کدام به نحوی وزن مقاطع میلگرد را مشخص می‌ کنند. در این مقاله از آهن فروش قصد داریم به بررسی مقاطع میلگرد و ویژگی‌ های آنها بپردازیم. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات لازم درباره انواع مقاطع میلگرد و محاسبه وزن و سطح مقطع میلگرد ساده و مقطع میلگرد آجدار هستید، پیشنهاد می‌ کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

انواع مقاطع میلگرد

میلگرد یک نوع پروفیل با سطح مقطع دایره‌ای و تو پر است که جنس آن از فولاد است. انواع مختلفی از میلگرد در بازار وجود دارند که دارای سطح مقطع یا همان ضخامت متفاوت می‌ باشند و هر کدام کاربردی دارند. میلگردها به طور کلی به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می‌ شوند که از قطر و وزن متفاوتی نسبت به یکدیگر برخوردارند.

مقطع میلگرد آجدار با مقطع میلگرد ساده می‌تواند یکسان نباشد. همانطور که گفته شد سطح مقطع همان قطر و ضخامت میلگرد محسوب می‌ شود که انواع مختلف میلگرد با مقاطع گوناگون تولید می‌ شوند.

میلگردها را بر اساس سطح مقطع و شکل ظاهری از لحاظ رده مکانیکی به چهار دسته زیر تقسیم می‌دکنند:

میلگرد A1

این میلگرد دارای رده مقاومتی 240 است و ساده‌ ترین مدل مقاطع میلگرد محسوب می‌ شود. میلگرد A1 بدون آج است و از لحاظ سختی در لیست میلگردهای نرم قرار می‌گیرد. این محصول برای انجام عملیات جوشکاری و آهنگری بسیار مناسب بوده و به عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می‌ شود.

میلگرد A2

میلگرد A2 یک نوع میلگرد نیمه سخت به شمار می‌ رود که دارای آج ساده است. از لحاظ مقاومتی این میلگرد از نوع A1 مقاوم‌ تر است و در ساختمان سازی برای عملکردهای برشی مانند خاموت‌ ها و کمرکش‌ های دیوارها استفاده می‌ شود. بهتر است از جوشکاری بر روی این نوع میلگرد پرهیز شود. سطح مقطع میلگرد A2 با سطح مقطع میلگرد A1 ممکن است برابر و یا غیر یکسان باشد.

میلگرد A3

این نوع میلگرد دارای آج‌ های مارپیچ است و از سطح مقطع مناسب و درجه سختی و مقاومت بالایی برخوردار است. تنش نسبی پلاستیکی نیز 14 درصد بوده و به عنوان میلگرد خشک شناخته می‌ شود. عملیات جوشکاری به هیچ وجه بر روی این نوع محصول مجاز نیست. کاربرد این محصول در میلگردهای اصلی سازه شامل میلگردهای طولی تیرها و ستون‌ ها قابل استفاده است.

میلگرد A4

آخرین رده بندی مقاطع میلگرد مربوط به میلگرد A4 است که جزو محصولات سخت محسوب می‌ شود. مقاومت این نوع مقطع میلگرد بسیار بالا است و آج‌ های آن به صورت مرکب هستند. قیمت این میلگرد از سایر مدل‌ ها بیشتر می‌ باشد و با سطوح مقطع متفاوتی تولید می‌ شود که با توجه به سایز آرماتور و نقشه آن باید سطح مقطع میلگرد آجدار انتخابی مناسب باشد.

محاسبه سطح مقطع میلگرد

برای محاسبه سطح مقطع میلگرد یا همان وزن میلگرد باید از فرمول‌ ها و روش‌ های مختلفی استفاده نمود. از آنجایی که مقاومت سازه به مقاومت و سطح مقطع میلگرد بستگی دارد، معماران و مهندسان باید از نحوه محاسبه وزن و سطح مقطع میلگرد مطلع باشند. باید میلگردی انتخاب شود که در برابر زلزله و هرگونه فشار دیگری استحکام سازه را تامین کند.

هر چقدر وزن مقاطع میلگرد بیشتر باشد، از کیفیت بهتری برخوردار است و می‌ تواند فشار بیشتری را تحمل کند. اطلاع از وزن مقاطع میلگرد و فراگرفتن نحوه محاسبه مقاطع میلگرد می‌ تواند در زمان خرید این محصول نیز به ما کمک کند و از سواستفاده دلالان و افراد سودجو و کلاهبردار جلوگیری نماید.

برای محاسبه وزن مقاطع میلگرد یا همان ضخامت و سطح مقطع آنها می‌ توان از روش‌ های مختلفی استفاده کرد که یکی از مهمترین آنها استفاده از جدول مقاطع میلگرد به نام اشتال است.

جدول مقاطع میلگرد

این جدول برای اولین بار توسط مهندسی آلمانی تهیه و تنظیم شد و شامل اطلاعات استاندارد پروفیل‌ های پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی است. این اطلاعات تحت استاندارد دین آلمان هستند و از اعتبار بالایی برخوردارند. برای محاسبه سطح مقاطع میلگرد و وزن مقاطع میلگرد از این جدول استفاده می‌ شود. برای محاسبه وزن میلگرد با استفاده از جدول اشتال میلگرد می‌ بایست تعداد و طول شاخه مقطع مورد نیاز را از روی نقشه استخراج کنید سپس با استفاده از حاصلضرب میزانی که به ازای هر متر آرماتور در جدول موجود است در طول و تعداد آرماتور، وزن آن را محاسبه کنید.

اساس کار این جدول به این صورت است که در ابتدا باید در ستون مساحت مقطع کوچکترین عددی که برابر یا بزرگتر از مقدار آرماتور شما باشد علامت بزنید. در این مرحله نمره آرماتور متناظری که در جدول می‌ بینید جواب اولیه شما می‌ باشد. در این مرحله سایر اطلاعات متناظر با مقطع را بررسی نمایید، اگر این مقدار جواب نداد سراغ مقاطع بالاتر بروید.

جدول اشتال میلگرد آجدار مشابه با سایر جداول اشتال متشکل از یکسری اعداد و حروف اختصاری معنادار است که هر کدام از این علائم اختصاری حاوی اطلاعات وزن، ضخامت، مساحت سطح مقطع و دیگر اطلاعات استاندارد محصولات فولادی است.

 

سوالات متداول

از مهمترین و متداول‌ ترین سوالات درباره سطح مقاطع میلگرد می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- جدول اشتال میلگرد چیست؟

جدول اشتال جدولی متشکل از اطلاعات استاندارد پروفیل‌ های ساختمانی جهت استخراج سطح مقطع و وزن میلگرد است.

2- آیا قیمت میلگرد به سطح مقطع آن وابسته است؟

بله، هرچه قدر سطح مقطع و وزن میلگرد بالاتر باشد، قیمت میلگرد نیز بالاتر می‌ رود.

3- سطح مقطع میلگرد آجدار با سطح مقطع میلگرد ساده متفاوت است؟

میلگردهای ساده و آجدار ممکن است با سطح مقطع یکسان تولید شوند و تنها تفاوت آنها آجدار بودن یا نبودنشان باشد. اما بیشتر میلگردهای آجدار و ساده موجود در بازار از وزن و سطح مقطع متفاوتی برخوردارند.

4- محاسبه وزن مقاطع میلگرد فقط از طریق جدول اشتال امکان پذیر است؟

برای محاسبه وزن میلگرد می‌ توان از فرمول‌ های مختلف دیگری مانند فرمول کارگاهی، فرمول وزن فولاد و نمونه فروشنده نیز استفاده نمود.

5- دلیل وجود مقادیر مختلف در جدول مقاطع میلگرد چیست؟

تفاوت میان مقادیر درج شده در جدول بخاطر عدد چگالی مورد استفاده در کارخانه‌ های مختلف است. در کارخانه‌ های تولید میلگرد شاخه‌ های میلگرد با مقاطع و وزن متفاوت از یکدیگر تولید می‌ شوند.