میلگرد 8 ساده

میلگرد ۸ ساده

میلگرد ۸ ساده (S۲۴۰) میلگردی صاف، بدون آج و توپر است. در واقع به میلگردهایی که آج نداشته باشند، میلگرد ساده گفته می شود. میلگردها به دو دسته کلی میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم بندی می شوند. در تولید میلگرد آجدار باید از فولاد کاملاً نرم استفاده کرد. اما برای تولید میلگرد ۸ ساده و سایر میلگردهای ساده به شرط داشتن مطابقت کلیه ویژگی های میلگرد با ضوابط استاندارد ملی شماره ۳۱۳۲، می توان از فولاد نیمه آرام نیز استفاده کرد.

از تفاوت های میلگرد ساده و میلگرد آجدار می توان به تفاوت در شکل ظاهری، استحکام و کاربرد آنها اشاره کرد. تولید میلگردهای ساده از مقاطع فولادی مانند تیرآهن، ریل راه آهن، ورق و ضایعات آنها مجاز نمی باشد. همچنین تولید میلگرد از هر نوع ماده اولیه که سوابق متالوژیکی مشخصی نداشته باشد مجاز نمی باشد.

تولید میلگرد ۸ ساده

میلگرد 8 ساده

برای تولید میلگرد ۸ ساده و سایر میلگردهای ساده ، ابتدا شمش ها را در ردیف های مشخص قرار داده و وارد کوره ای با حرارت بالا می کنند. دمای داخل این کوره ها حدود ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد است. این شمش ها با دمای بالا و به کمک جریان های گردابی برای نورد آماده می شوند. شمش ها پس از رسیدن به دمای مورد نظر، روی رول ها قرار گرفته و به طرف مرحله رافینگ هدایت می شوند.

مرحله رافینگ در تولید میلگرد ۸ ساده در سه گام از قطر شمش ها کاسته و به طول آن می افزاید. پس از آن میلگردها را در طول های مورد نظر برش می زنند. میلگردها بر اساس استاندارد مشخص شده، برش داده می شوند.

 ویژگی های میلگرد ساده

میلگردهای ساده با استاندارد A1 تولید می شوند. قابلیت جوش پذیری این میلگردها بالا است. میلگرد ۸ ساده ، دارای قطر اسمی ۸ میلی متر و سطح مقطع اسمی ۵۰/۳ میلی متر مربع می باشد. وزن میلگرد ۸ ساده در واحد طول آن ۰/۳۹۵ کیلوگرم بر متر مربع با رواداری ۷± درصد می باشد. میزان کربن مصرفی در ساخت میلگرد ۸ ساده و سایر میلگردهای ساده، کمتر از میلگرد آجدار است. به همین دلیل استحکام آن کمتر از میلگرد آجدار می باشد. سایر مشخصات میلگردهای ساده به شرح زیر می باشد:

جدول 1

جدول ۱- رواداری قطر اسمی میلگردهای ساده

 

جدول 2 

جدول ۲- رواداری وزن بسته میلگرد ۸ ساده

 

جدول 3

جدول ۳- ترکیب شیمیایی مذاب ریخته گری میلگرد ساده (حداکثر مقادیر بر حسب درصد جرمی)

 

مشخصات مکانیکی میلگرد ساده

علامت مشخصه میلگرد ساده، س ۲۴۰ است. حداقل استحکام تسلیم بالایی این میلگردها باید برابر با ۲۴۰ نیوتن بر میلی متر مربع باشد. حداقل استحکام کششی نیز باید برابر با ۳۶۰ نیوتن بر میلی متر مربع باشد. مقاومت کششی عبارت است از بیشترین نیروی کششی که میلگرد می تواند قبل از شکستن تحمل کند. تنش تسلیم نیز عبارت است از حداکثر نیرویی که به میلگرد وارد می شود بدون اینکه میلگرد دچار تغییر شکل دائمی شود.

میلگرد 8 ساده

کاربرد میلگرد ۸ ساده

نقش میلگرد ساده در بتن، جبران مقاومت کششی پایین بتن است. اتصال میلگردهای ساده با بتن کمتر از میلگردهای آجدار است. مطابق با مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ، میلگردهای با رویه صاف یا میلگرد ۸ ساده فقط می تواند به عنوان میلگرد دورپیچ در اعضای سازه ای بتن آرمه یا در ساختمان های بتن آرمه به کار رود. استفاده از آنها به عنوان میلگرد سازه ای غیر از مورد فوق، در تمامی انواع ساختمان ها ممنوع است.

عمده کاربرد میلگرد ۸ ساده در صنعت بوده و از آن برای ساخت میخ، پیچ و مهره، اتصالات و ماشین آلات استفاده می شود. این میلگردها در ساخت مفتول نیز قابل استفاده می باشند. به طور کلی استفاده از میلگردهای ساده به عنوان میلگرد سازه ای فقط در دورپیچ ها مجاز است.

از دیگر کاربردهای این نوع از میلگردهای ساده می توان به میلگرد مناسب رابیتس کاری اشاره نمود. از میلگرد رابیتس کاری برای انتقال بار سقف به تیرآهن استفاده می شود. میلگرد رابیتس کاری از نوع ساده می باشد، زیرا میلگرد ساده امکان انجام عملیات جوشکاری را به نصاب می دهد. قابلیت جوش پذیری این میلگرد، آن را به میلگرد مناسب رابیتس کاری مبدل نموده است.

قیمت میلگرد 8 ساده

قیمت میلگرد ۸ ساده وابسته به عوامل متعددی است. یکی از این عوامل قیمت مواد خام اولیه مورد نیاز برای ساخت آن می باشد. نوسانات ارز نیز بر قیمت میلگرد ۸ ساده موثر است. از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد سایز 8 ساده می توان به قیمت جهانی فولاد، قیمت مواد اولیه مصرفی در ساخت و نیز متناسب نبودن میزان عرضه و تقاضا اشاره کرد. در صورتی که تقاضا بیشتر از میزان عرضه میلگرد باشد، قیمت میلگرد 8 ساده افزایش می یابد.

قیمت میلگرد ۸ ساده برندهای مختلف با یکدیگر فرق دارد. به طور کلی قیمت میلگرد سایز 8 ساده کمتر از نوع آجدار آن است. چون کربن کمتری در ساخت آن مصرف شده و استحکام کمتری دارد. جستجوی قیمت میلگرد سایز 8 ساده، معمولاً برای کاربردهایی همچون نماسازی و یا رابیتس کاری انجام می شود.

خرید میلگرد ۸ ساده

میلگردهای ساده مشمول استاندارد ۳۱۳۲، الزامی جهت نشانه گذاری ندارند. در صورت توافق میان تولید کننده و خریدار امکان نشانه گذاری وجود خواهد داشت. در هنگام خرید میلگرد ساده، باید توجه داشت که بسته دارای حداقل یک پلاک مشخصات فلزی (یا هر پلاک مقاوم دیگر) باشند و اطلاعات زیر بر روی آن درج شده باشد:

  • نام و علامت تجاری شرکت تولید کننده میلگرد
  • علامت مشخصه میلگرد
  • قطر اسمی بر حسب میلی متر
  • شماره ذوب یا شماره ردیابی مرتبط با گزارش آزمون بسته
  • طول میلگرد
  • نام کشور تولید کننده
  • وزن بسته بر حسب کیلوگرم

کلیه میلگردهای ساده تا قطر ۱۴ میلی متر به صورت شاخه با طول های مساوی یا کلاف و بالاتر از ۱۴ میلی متر فقط به صورت شاخه با طول های مساوی دسته بندی می شود. به عبارت دیگر میلگرد ۸ ساده به صورت کلاف و یا به صورت شاخه مستقیم با طول های مساوی بسته بندی می شود. قطر کلاف باید حداقل ۲۰۰ برابر قطر میلگردهای کلاف باشد.

برای خرید میلگرد ۸ ساده در احجام بالا بهتر است که مستقیماً از کارخانه برای تهیه آن اقدام نمود. زیرا خرید مستقیم از کارخانه مقرون به صرفه تر است. اما باید توجه نمود که خرید از کارخانه دارای محدودیت ها و مشکلاتی همچون امکان عدم عرضه روزانه، محدودیت در حداقل میزان خرید، مسافت بیشتر ارسال و … می باشد. در حجم های کم، خرید از بنگاه های فروش میلگرد ۸ ساده، گزینه مناسب تری است. زیرا محدودیتی در حداقل میزان خرید وجود نداشته و مسافت و به تبع آن هزینه ارسال بار کمتر است.

خدمات رسانی و قیمت میلگرد در مجموعه آهن فروش همواره به گونه‌ ای در نظر گرفته شده تا افراد با سطوح نیاز مختلف بتوانند با قیمتی منصفانه محصول مورد نیاز خود را خریداری کنند. برای اطلاع از قیمت‌ ها می توانید از بخش محصولات سایت ما دیدن کنید و یا با متخصصین مجموعه آهن فروش تماس بگیرید.