قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن

تیرآهن در حقیقت یک نوع پروفیل است که وظیفه اصلی آن تحمل تنش‌ های حاصل از نیروی برشی در صنعت ساختمان‌ سازی است. این محصول در پروسه نورد گرم تولید شده و یکی از کاربردی‌ ترین متریال در ساختمان‌ سازی به حساب می‌ آید. همانطور که می‌ دانید، قیمت روز تیرآهن برای افرادی که در شغل ساخت و ساز مشغول هستند، بسیار مهم می‌ باشد. این افراد می‌ توانند از مراکز آهن فروشی به صورت تلفنی و حتی آنلاین توسط برخی سایت‌ ها استعلام هزینه کنند. در ادامه به بررسی انواع تیرآهن و قیمت تیرآهن می‌ پردازیم.

شماره اطلاعات قیمت تیرآهن: 66318526-021

اطلاعاتی مهم در مورد تیرآهن

به صورت کلی، سطح مقطع تیرآهن به شکل I و H می‌ باشد. این محصول با استفاده از آلیاژهای مختلف فولادی تولید و روانه بازار شده است. همانطور که در ابتدا اشاره شد، از تیر آهن معمولا در کارهای ساخت و ساز به عنوان اسکلت فلزی ساختمان استفاده می‌ شود.

وظیفه تحمل بار ساختمان به عهده این پروفیل می‌ باشد. همچنین از آن برای طراحی ستون و خرپا نیز استفاده می‌‌ شود. تیرآهن به صورت کلی از دو بخش جان و بال تشکیل شده است. به لبه‌ ها و کناره‌ های آن بال و به بخش اصلی و میانی آن، جان گفته می‌ شود.

این محصول دارای حجم و وزن نسبتاً زیادی بوده و همین مسئله یکی از مهم‌ ترین فاکتورهای تعیین‌ کننده قیمت تیرآهن به حساب می‌ آید.

مزایای استفاده از تیرآهن

تیرآهن دارای مزایا و ویژگی‌ های بسیاری است؛ این ویژگی‌ ها و مزایا به شرح زیر می‌ باشد:

 • امکان توسعه پس از اتمام سازه
 • ساده تر شدن اتصال چندین قطعه به هم
 • سرعت بالا در نصب و اجرا
 • وجود آنها به صورت پیش ساخته در کارخانه‌ ها
 • مناسب در ارتفاع‌ های زیاد

معایب استفاده از تیرآهن

این محصول در کنار مزایا و ویژگی‌ های خود، دارای معایبی نیز می‌ باشد. این معایب به شرح زیر می‌ باشد:

 • اتصال نامناسب قطعات به دلیل عدم مهارت برخی افراد
 • خوردگی فلزات در برابر عوامل خارجی
 • تمایل قطعات فلزی به کمانش

انواع تیرآهن

تیرآهن در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام از آنها دارای کاربرد مخصوص به خود می‌ باشند. تنوع در این محصول بیشتر به دلیل خصوصیات مکانیکی و شکل ظاهری آنها است. در ادامه انواع تیرآهن را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

تیرآهن IPE

این محصول از نظر ظاهری شبیه به حرف I انگلیسی بوده و بر اساس استانداردهای اروپا تولید می‌ شود. بال تیرآهن IPE دارای ضخامت ثابتی است؛ یعنی ضخامت بال‌ های ابتدایی و انتهایی کاملا یکسان می‌ باشند.
مهندسین سازه‌ های موجود در ایران را معمولا با این استاندارد طراحی و پیاده‌ سازی می‌ کنند. به همین دلیل در بین مشتریان بسیار محبوب می‌ باشد.

تیرآهن IPB (بال پهن)

تیرآهن بال پهن در حقیقت به تیرآهنی گفته می‌‌ شود که بال و جان آن با یکدیگر برابر باشد. تیرآهن IPB از زیر شاخه های تیرآهن بوده و با اسم هاش نیز شناخته می‌ شود. این نوع تیرآهن به صورت فوق سنگین، سنگین و سبک وجود دارد:

 • بال‌پهن سنگین HEB
 • بال‌پهن سبک HEA
 • سنگین TPB

تیرآهن بال پهن سنگین (HEB) در مقایسه با نوع بال پهن سبک (HEA) ضخامت بیشتری دارد. یعنی وزن تیرآهن بال پهن سبک و سنگین در سایزهای مختلف با یکدیگر متفاوت است.
نکته: علامت اختصاری V در این زمینه به معنای تیر سنگین و علامت L نشان‌دهنده‌ تیر سبک است.

تیرآهن ‌INP

تیر آهن INP نیز مشابه با نوع IPE از نظر ظاهر شبیه به حرف I انگلیسی می باشد. تولید این محصول بر اساس استانداردهای روسیه و چین صورت می‌ گیرد. تفاوت تیرآهن INP با نوع IPE فقط در ضخامت بال می‌ باشد. در این نوع تیرآهن ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان کاهش می‌ یابد.

تیرآهن INP در دو نوع داخلی و وارداتی در بازار یافت می‌ شود و شباهت‌ های زیادی با تیرآهن IPE دارد. به همین دلیل در تشخیص آنها از یکدیگر حتما باید دقت کافی داشته باشید.

تیرآهن CPE (لانه زنبوری)

این نوع تیرآهن به گونه ای طراحی شده تا بتواند لنگر خمشی را به میزان بیشتری تحمل کند. تیرآهن CPE ظاهری کاملا شبیه به لانه زنبور دارد و دلیل اصلی نامگذاری آن هم همین موضوع است. استفاده از این محصول دارای مزایا و معایب خاصی می‌ باشد که در ادامه به آنها می‌ پردازیم.

مزایای تیرآهن لانه زنبوری:

 • وزن سبک
 • هزینه‌ای مناسب و مقرون به صرفه
 • امکان عبور لوله‌های برق و تاسیسات از حفره‌ها

معایب تیرآهن لانه زنبوری:

 • کاهش مقاومت برشی در محل اتصال پل به ستون‌ها
 • ‌استفاده از ورق‌های فلزی برای پر کردن حفره‌ها و افزایش هزینه‌ها
 • جوشکاری به صورت سرتاسر برای یکپارچه سازی

فرآیند تولید تیرآهن

فرآیند تولید تیرآهن به صورت کلی شامل سه مرحله زیر می‌ باشد:

1. مرحله اول
در ابتدا شمش فولادی (از فرآورده های نورد فولاد) با سایز و ابعاد مشخص وارد کوره‌ای با دمای خاص (پروسه نورد گرم) می‌ شود.

2. مرحله دوم
سپس تیرآهن‌ها را برای کاهش و یا افزایش طول و عرض وارد مجموعه می‌ کنند.

3. مرحله سوم
در نهایت محصول (تیرآهن) را از طریق نورد سرد خنک کرده و سپس طبق سفارش مشتری، با سایز و ضخامت مورد نظر برش داده می‌ شود.

تیرآهن فایکو چیست؟

تیرآهن فایکو یکی از معروف‌ ترین انواع تیرآهن در ایران به شمار می‌ رود. این محصول در سال 1339 برای اولین بار در شهرستان مازندران توسط شرکت فولاد البرز ایرانیان تولید شد. تیرآهن فایکو معمولا در سایزهای 14 تا 24 با طولی 12 متر تولید و ارائه می‌شود.

دقت داشته باشید که هر نوع تیرآهن دارای استاندارد خاص خود در پروسه تولید می‌ باشند. به همین دلیل ویژگی‌ ها و کاربردهای آنها می‌ تواند با یکدیگر متفاوت باشد.

عوامل موثر در قیمت تیرآهن

همانطور که می‌ دانید، نوسانات ارز و دلار یکی از عوامل تعیین‌‌‌‌‌‌‌ کننده قیمت تیرآهن فایکو و سایر تیرآهن های دیگر است. اما قیمت تیرآهن‌ ها با توجه به اتصالات، اندازه و قطر، وزن، کیفیت و کارایی آن‌ها تعیین می‌شود.

تیرآهن‌ ها دارای انواع مختلفی می‌ باشند. برخی از آنها از نظر ویژگی‌های ظاهری بسیار به یکدگیر شبیه می‌ باشند که این مسئله گاها سبب بروز خطا و مشکلاتی در زمان خرید می‌ شود. به همین دلیل اگر شما در این زمینه مشغول به کار هستید، باید ÷یش از خرید این محصولات در مورد ویژگی‌ های انواع تیرآهن اطلاعات لازم را کسب کنید.

تیرآهن 14، 16، 18 از دیگر محصولات پرکاربرد و پر مصرف در زمینه ساخت و ساز می‌ باشد. قیمت تیرآهن 14 و قیمت تیرآهن 16 مانند سایر تیرآهن‌ های دیگر بر اساس فاکتورهای ذکر شده تعیین می‌ شود. دقت داشته باشید که هزینه نوع داخلی این محصول از نوع وارداتی مناسب‌ تر می‌ باشد.

اطلاعات قیمت روز تیرآهن: 66318878-021