میلگرد

عوامل موثر بر کیفیت انواع میلگرد

کیفیت میلگردها و تفاوتی که میان کیفیت آن ها وجود دارد به عوامل مختلفی بستگی دارد. کارخانه های تولید کنندۀ میلگرد، هرکدام روش های خاصی برای ساخت و آماده سازی میلگرد را دارند. معمولاً در بسیاری از موارد شاهدیم که برخی از میلگردها تنها به دلیل تفاوت جزئی با سایر میلگردها در ساختمان سازی به کار گرفته نمی شوند.

همانطور که می دانید میلگرد ها از فولاد تهیه و تولید می شوند که از مهمترین و پرکابردترین محصول فولادی است. شناخت کیفیت میلگرد مستلزم شناخت انواع میلگرد به طور کامل است. به همین منظور در این مقاله از مجتمع آهن فروش قصد داریم تا اطلاعات کاملی دربارۀ انواع میلگرد و مقایسه انواع میلگرد و در نهایت عوامل موثر بر کیفیت انواع میلگرد خواهیم پرداخت.

میلگرد چیست؟

نکات خرید میلگرد

میلگرد نامی است که حداقل یکبار به گوش هر شخصی خورده است و معمولاً همه می دانند که یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است. افزایش قیمت این مقطع فولادی در صورتی که افزایش یابد بر قیمت نهایی ساختمان ها نیز تأثیر مستقیم دارد. امروزه از این مقطع فولادی در تمامی بخش های یک ساختمان از کف و پی ریزی ساختمان تا ستوان های آن استفاده شده است. دلیل اهمیت این مقطع فولادی در ساختمان سازی و ساخت سازه های مختلف چیست؟

برای دانستن نقش میلگرد ابتدا باید انواع میلگرد را بشناسیم. میلگرد یک میلۀ فولادی تو پُری است که در سایزها و قطهای مختلف ساخته می شود و به هنگام بِتُن ریز از آن  استفاده می شود. پیش از ساخت میلگرد معمولاً برای محکم سازی سازه ها از بتن استفاده می شد. با اینکه بتن مقاومت بالایی در برابر فشارهای بیرونی و بسیار زیادی دارد اما به تنهایی ضعف هایی نیز دارد.

یکی از ضعف های بتن این است که در برابر نیروهای کششی و چرخشی مانند زلزله مقاومت چندانی ندارد از این رو برای استحکام سازی و مقاوم سازی بتن از میلگرد استفاده می کنند و باعث مقاوم سازی سازه در برابر نیروهای کششی می شوند. به هنگام زلزله وجود میلگرد در بتن مانع از ترک خوردن و شکسته شدن بتن می شود. میلگردهای داخل بتن مانند محافظان سازه عمل می کنند.

نقش میلگرد در بتن چیست؟

همانطور که گفتیم میلگرد برای تقویت بتن مورد استفاده قرار می گیرد. میلگرد از آنجایی که با عیار و درجات مختلفی ساخته می شود به دو صورت میلگرد آجدار و میلگرد ساده ساخته می شوند.

آج های موجود بر روی میلگرد آج دار موجب و مقاوم سازی و استحکام هرچه بیشتر آن می شود. آج های موجود بر روی میلگرد باعث استحکام هرچه بیشتر میلگرد درون بتن می شود و احتمال شکسته شدن بتن کمتر می شود.

معمولاً بتنی که به‌ وسیله میلگرد تقویت‌ می شود به ندرت فشار سختی می تواند آن را بشکند. زیرا که میلگردهای درون بتن آن فشار را جذب و خنثی می کنند پیش از آن که به بتن فشاری وارد شود.

به منظور کم کردن ضخامت بتن معمولاً از میلگرد استفاده می کنند. زیرا با وجود میلگرد درون بتن دیگر به بتن ضخیم تر نیازی نیست زیرا خود میلگرد باعث تقویت بتن می شود و دیگر به بتن بیشتری نیست.

انواع میلگرد از نظر شکل

میلگرد از نظر شکل ظاهری به سه دستۀ ساده، آجدار و آجدار پیچیده یا همان کلاف تقسیم می شوند. هر کدام از انواع این میلگردها داری نقاط ضعف و قوت منحصر بفرد خود هستند. معمولاً از میلگردهای آج دار برای بتن ریزی استفاده می کنند، زیرا خاصیت خمش و شکسته شدنش نسبت به نوع بدون آج کمتر بوده و همچنین بتن روی میلگرد آجدار استحکام بیشتر دارد.

میلگرد آجدار دارای سطحی زبر و آج مانند است به همین دلیل مشکلات مقاطع صاف برای قرار گرفتن در بتن را ندارند. میلگرد آجدار با قطر۶ تا ۵۰ میلی ‌متر تولید می شود. این میلگرد به دو دستۀ آجدار ترمومکانیکی که به آن TMT و میلگردهای آجدار با مقاومت بالا HSD گفته شده؛ تقسیم بندی می شوند. دانستن ویژگی‌ های هر نوع میلگرد به بررسی نقش میلگرد در بتن کمک شایانی می‌ کند.

میلگردهای آجدار ترمومکانیکی TMT

این نوع میلگرد در دمای بسیار بالا تولید می شود و به همین دلیل دارای استحکام زیادی است. بتن ‌هایی که به عنوان بستر برای این نوع از میلگرد به کار گرفته می شوند نیز بسیار مقاوم ساخته می شوند. میلگردهای آجدار ترمومکانیکی دارای ویژگی‌ هایی همچون استحکام، انعطاف‌ پذیری، جوش ‌پذیری، خمش ‌پذیری و استانداردهای بالای بین ‌المللی هستند. از دیگر ویژگی‌ های این میلگرد می توان مقاومت به زنگ ‌زدگی، ضد زلزله بودن ومقاومت در دمای بالا اشاره کرد.

میلگردهای آجدار مقاومت بالا  HSD

این میلگردها سطحی آجدار مارپیچی و پیچیده دارند. این مقاطع منحصراً و اساساً برای انواع بتن تهیه می ‌شوند. میلگردهای آجدار مقاومت بالا در مقاطع ۴ تا ۵۰ میلی ‌متر دارد. از ویژگی ‌های این محصول می‌ توان به سطح کربن پایین که باعث انعطاف‌ پذیری و جوش‌ پذیری مقاطع آجدار مقاومت بالا می ‌شود؛ اشاره کرد. به هنگام استفاده از این نوع میلگرد با بتن، خاصیت خمشی بسیار بالایی پیدا کرده که کار با آنها را در عین استحکام آسان می‌ کند.

میلگردهای آجدار دارای مقاومت بالا و خاصیت جوش‌ پذیری صد درصد هستند. این میلگردها برای انواع ساختمان‌ سازی از قبیل ساختمان‌ های صنعتی، تجاری و پل‌ ها به کار گرفته می شوند.

انواع میلگرد از نظر مقاومت

این محصولات فولادی پرکاربرد 6 نوع مشترک دارند که شامل اروپایی، فولاد کربن، اپوکسی پوشش داده شده، گالوانیزه، فایبرگلاس لیمر (GFRP) و فولاد ضد زنگ، تقسیم می ­شوند.

میلگرد اروپایی معمولا دارای عنصر منگنز هستند و کار با این میلگرد نیز ساده است. اما این محصول برای مناطق زلزله خیز و سازه ­هایی که نیاز به ساختاری یکپارچه دارند، مناسب نیست.

میلگرد فولاد کربن که به آن نوار سیاه نیز گفته می شود یاد می کنند. یکی از رایج ترین نوع میلگرد، میلگرد فولاد کربن است. اما از آنجا که این نوع در برابر رطوبت مقاومت زیادی نداشته و دچار زنگ زدگی می­شود، برای مناطقی که رطوبت بالایی دارند، مانند شمال و یا جنوب ایران،  مناسب نیست.

اپوکسی پوشش داده شده، در واقع همان فولاد کربن است که با اوکسی پوشانده شده است. از این رو 70 تا 1700 برابر، فولاد کربن در برابر زنگ زدگی مقاوم می شود. پوشش اپوکسی این نوع میلگرد، بسیار ظریف بوده  و هر گونه آسیب به آن، بر مقاومت این محصول در برابر زنگ زدگی اثر منفی خواهد گذاشت.

میلگرد گالوانیزه یکی دیگر از انواع میلگردها بوده که تنها 40 برابر نسبت به فولاد کربن در برابر زنگ زدگی مقاومت بیشتر دارد، اما از آنجا که این میلگرد دارای پوشش گالوانیزه بوده که باعث می شود میلگرد در برابر آسیب دیدگی مقاوم شود نسبت به میلگرد اپوکسی دارای قیمت بیشتری است.

GFRP کامپوزیتی بی شباهت به فیبرکربن نیست، در نتیجه هنگام استفاده نباید خم شود. در عین حال GFRP یک نوار بی نظیر برای تقویب بتن است زیرا در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی داشته و سبک­تر است. البته این محصول نسبت به میلگرد اپکسی، قیمت بیشتری دارد.

میلگرد فولاد ضد زنگ (Stainless steel rebar) در بین انواع میلگرد بیشترین قیمت را دارد و بهترین تقویب کننده بتن در اکثر پروژه ­ها به حساب می­آید. این نوع میلگرد حدود 1500 برابر، مقاومت بیشتری نسبت به میلگرد سیاه دارد. به علاوه در کار به راحتی خم می ­شود.

مهمترین ویژگی میلگرد چیست؟

میلگرد که یک پروفیل تو پر به حساب می آید به طور کلی ویژگی و خصوصیات منحصر بفردی بسته به نوع آن دارد. میلگردها معمولاً در سه نوع پرفروش آج دار، ساده و کلاف تولید می شوند.

تمام این میلگردها برا اساس استاندارد دسته بندی می شوند. یعنی استاندارد میلگرد 4 نوع است.  استانداردی که در ایران برای ساخت میلگرد به کار می رود بر اساس استانداردهای روسی است. این استاندارد میلگرد می توانند راهنمای مناسبی برای انتخاب بهترین مدل میلگرد باشند.

انواع میلگرد از نظر مقاومت

استاندارد سازی میلگردهای فولادی به صورت A1، A2، A3 و A4 نمایش داده می شود. در هنگام خرید میلگرد حتماً باید به این استانداردها توجه کافی داشت. ارتجاعی بودن یکی از ویژگی های مهم میلگرد های فولادی است. برخی اوقات تفاوت کیفیت میلگردها از میزان الاستیسیته آن ها مشخص می شود.

عدم تغییر شکل یکی از خصوصیات فوق العاده مهم در میلگردها است. این خاصیت باعث می شود که در طول استفاده از آن، میلگرد دچار تغییر نشود. بالا بودن ضریب انبساط آن، تغییر شکل دادن این پروفیل تو پر را در برابر افزایش دما غیر ممکن می کند. شاید میلگردها از نظر کیفیت تفاوت های اساسی با هم داشته باشند؛ اما همه ی آن ها در مقابل زنگ زدگی و خوردگی از خود مقاومت کافی نشان می دهند.

مقاومت در برابر نیروی زیاد، یکی دیگر از ویژگی های برتر میلگرد فولادی است. استحکام بالا و مقاومت در مقابل نیروهای مختلف باعث شده تا کاربرد های گسترده ای داشته باشد.

کاربردهای میلگرد چیست؟

کاربرد میلگرد در مدل های مختلف، متفاوت است.  میلگردهای ساده و آجدار با توجه به خصوصیات خود می توانند در صنایع مختلفی بکار گرفته شوند. میلگردهای آجدار به دلیل طراحی خاص خود، در ساختمان سازی نقش پر رنگی دارند. شاید مهم ترین کاربرد میلگرد استفاده از آن در تهیه بتن های ساختمانی است.

افزودن میلگرد های آجدار در آماده سازی بتن ها باعث بالا رفتن میزان مقاومت آن ها می شود.  شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در ساخت تمام ایستگاه های مترو و اتوبوس از میلگرد استفاده شده است.آپارتمان های تجاری و مسکونی بلند، برج های تجاری و سوله های صنعتی هم از میلگرد ساخته شده اند.

تفاوت در کیفیت میلگرد ها باعث می شود هر کدام برای یک کار مناسب باشند. برای مثال انواع میلگردهای ساده  در مقایسه با مدل های آجدار گزینه مناسب تری برای استفاده در ساخت تجهیزات خودرو است.

تولید قطعات ریز و اتصالات آپارتمانی نیز معمولاً توسط میلگردهای ساده انجام می شود. دیگر کاربرد میلگرد را می توان در روکش ها دید. تفاوتی ندارد که چه نوع سازه فلزی دارید. برای قرار دادن یک روکش مناسب بر روی آن سازه، می توانید از میلگردهای ساده استفاده کنید.

تقویت ساختمان ها، سازه ها و محیط های مختلف را نیز به کمک میلگرد ها می توان انجام داد. یکی دیگر از کاربرد میلگرد را می توان افزایش امنیت ساختمان ها دانست. زمانی که در ساخت یک ساختمان از بتن های همراه با میلگرد استفاده می شود، احتمال خیلی کمی برای ریزش آن در زلزله وجود خواهد داشت. البته باید به این نکته توجه کرد که وزن میلگرد می تواند نقش عمده ای در کاربرد آن بگذارد. بعضی از مدل های خاص میلگرد کاربرد های متنوع تری دارند. برای مثال میلگرد های گزینه مناسب تری برای استحکام بخشی به برج های ساختمانی است

کیفیت میلگردها در کارخانجات مختلف چه تفاوتی دارد؟

همانطور که گفتیم میلگرد ها بر اساس قوانی خاص تولید می شوند. استاندارد بودن  وزن میلگرد یکی از مهم ترین نکاتی است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت. یکی از عواملی که تفاوت کیفیت را نشان می دهد، همین وزن محصول است.

تفاوت کیفیت میلگرد ها در بازار باعث شده تا تمامی مخاطبان و مصرف کنندگان آن به دنبال کارخانه های برتر در این زمینه باشند. شاید هزاران شرکت در بازار آهن مشغول به فعالیت باشند. اما فقط تعدادی از آن ها می توانند میلگردهای فولادی با کیفیت را ساخته و روانه بازار کنند.

کارخانه میلگرد ذوب آهن اصفهان و کارخانه میلگرد کویر کاشان دو مورد از بهترین ها در زمینۀ تولید میلگرد هستند. این دو شرکت به دلیل تولید انبوه خود می توانند نیاز کل مصرف کنندگان را تأمین کنند.

تمام میلگرد های تولید شده در این کارخانه از کیفیت A1 برخوردار بوده و به همین دلیل است که مخاطبان بسیار زیادی دارد. میلگرد های این دو شرکت بر اساس استاندارد میلگرد جهانی تولید می شود. در این کارخانه ها وزن میلگرد تولیدی، به صورت دقیق حساب می شود. یعنی دیگر نگرانی از بابت کم یا زیاد بودن میزان وزن میلگرد وجود نخواهد داشت.

از فعال ترین کارخانجات در زمینه تولید و ارائه میلگرد می توان به شرکت میلگرد سمنان، شرکت میلگرد راد همدان، شرکت میلگرد پرشین فولاد، شرکت میلگرد آناهیتا گیلان، شرکت میلگرد سیادن ابهر و شرکت میلگرد امیرکبیر خزر اشاره کرد.

قیمت انواع میلگرد در کارخانجات برتر بازار آهن

قیمت میلگرد در کارخانه چقدر است؟ چه عواملی بر قیمت نهایی میلگرد اثر می گذارد؟ چگونه می توان میلگرد با قیمت مناسب تهیه کرد؟ این ها سوالاتی هستند که در هنگام خرید میلگرد با آن مواجه خواهید بود. به طور کلی قیمت میلگرد با نوسان هزینه تأمین مواد اولیه، تغییر خواهد کرد. همانطور که می دانید میلگردها از فولاد تولید می شوند. از این رو قیمت فولاد اصلی ترین عامل در تعیین قیمت میلگرد ها محسوب می شوند.

وزن میلگرد، استاندارد میلگرد به سایز میلگرد و حالت آن در قیمت نهایی اثرگذار است. میلگرد ها در سایزهای مختلف تولید شده اند. هر کدام از سایزها و حالت های میلگرد، قیمت متفاوتی نسبت به دیگری دارد. حالت میلگردها معمولاً به صورت شاخه ای است. علاوه بر آن قیمت میلگرد به شرکت تولید کننده آن نیز بستگی دارد. در ادامه قیمت میلگرد دو کارخانه معتبر را با هم مقایسه خواهیم کرد.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان نسبت به سایر برندها کمی بالاتر است. زیرا شرکت ذوب آهن اصفهان یکی از مهم ترین قطب های فولاد در کشور است. مقاطع فولادی تولید شده در این کارخانه معمولاً به کشورهای اروپایی صادر می شود. کیفیت بالای محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان، دلیل اصلی استقبال از آن ها است. به جرئت می توان گفت تفاوت کیفیت میلگرد های ذوب آهن با سایر برندها از زمین تا آسمان است. پس ایرادی ندارد هزینه بیشتری برای خرید آن بپردازید.

در صورتی که می خواهید باکیفیت ترین انواع نبشی، تیرآهن، میلگرد فولادی و حتی ریل را تهیه کنید، به سراغ تولیدات شرکت میلگرد ذوب آهن بروید. انواع میلگرد های ساده و آجدار را می توانید به حالت شاخه ای و حتی وزنی از آن کارخانه تهیه کنید. از آنجایی که در طول سال به دلایل مختلفی قیمت فولاد تغییر می کند. بنابراین تغییر قیمت میلگردها نیز امری طبیعی خواهد بود.

قیمت میلگرد در کارخانه کویر کاشان

همه ی کسانی که در زمینه فولاد و محصولات مربوط به آن فعالیت دارند، چندین بار در طول روز قیمت میلگرد کویر کاشان را بررسی می کنند.کارخانه کویر کاشان همانطور که گفتیم یکی دیگر از معتبرترین مراکز تولید کننده ی میلگرد در ایران است. قیمت میلگرد این کارخانه بر اساس معیارهای مختلفی تعیین می شود. نوع کاربرد میلگرد ها، استاندارد میلگرد و حتی خصوصیات آن می تواند بر قیمت نهایی آن مؤثر باشد.

تفاوت کیفیت میلگرد های تولید شده در کارخانه کویر کاشان با میلگردهای متفرقه یا سایر برندها بسیار زیاد است. تمام میلگرد های تولید شده در کارخانه کویر کاشان، از استاندارد های جهانی پیروی می کند. انجام دقیق مراحل تولید طبق اصول، استفاده از مواد اولیه درجه یک و بهره مندی از نیروهای تحصیل کرده و دارای تجربه در زمینه فولاد، دلایل پیشرفت میلگرد کویر کاشان بوده و هست.

سخن پایانی

میلگرد که یکی از مقاطع فولادی است امروزه یکی از مهمترین مقاطع فولادی در بازار آهن به حساب می آید. این پروفیل تو پر برای افزایش استحکام ساختمان سازی استفاده می شود. میلگرد ساده و میلگرد آجدار دو نوع از مهمترین میلگردها است. به همین منظور برای حفظ ایمنی ساختمان خود می توانید از بهترین نوع میلگرد یعنی میلگرد ذوب آهن اصفهان و کویر کاشان استفاده کنید.

 

سوالات متداول

1. آیا امروزه بتن می تواند به تنهایی موجب استحکام بخشی بیشتر به ساختمان شود؟

خیر، امروزه استفاده از بتن برای محکم سازی ساختمان مؤثر نیست.

2. میلگردها از نظر ظاهری به چند دسته تقسیم می شوند؟

• میلگرد صاف
• میلگرد آجدار
• کلاف

3. کدام یک از کارخانه های تولید میلگرد از نظر کیفیت نسبت به سایر برندها مهمترند؟

میلگرد ذوب آهن و میلگرد کویر کاشان

4. کدام یک از انواع میلگردها برای استفاده در بتن مناسب تر است؟

میلگرد آج دار

5. استفاده از میلگرد در بتن چه خاصیتی دارد؟

استفاده از میلگرد درون بتن باعث مقاوم سازی بتن شده و ساختمان را در برابر نیروهای کششی و چرخشی مقاوم می سازد.