رتبه بندی میلگرد

رتبه بندی میلگرد

یکی از صنایع فولادی که در کارگاه‌ ها و مصارف ساختمانی استفاده بسیار گسترده‌ ای دارد، میلگرد است. این روزها انواع میلگرد در بازار موجود است که با توجه به کاربرد مورد نظر خود باید سراغ یکی از آنها بروید. مراکز تولید میلگرد برای راحت‌ تر شدن کار مشتریان اقدام به رتبه بندی میلگرد کرده‌ اند که طبق آن می‌ توان انواع محصولات را مشخص کرد.

در ایران دو نوع رتبه بندی میلگرد در نظر گرفته می‌ شود که اولی بر اساس رتبه بندی تولید کنندگان میلگرد و دوم بر اساس استاندارد تولید آنها می‌ باشد. در ادامه این مطلب از آهن فروش قصد داریم توضیحات بیشتری در خصوص رتبه بندی میلگرد بگوییم و همچنین توضیحات بیشتری مانند قیمت روز میلگرد در بازار و کارخانه تولید میلگرد با شما در میان بگذاریم.

آشنایی با انواع میلگرد از نظر استاندارد

استاندارد‌های در نظر گرفته شده برای انواع میلگرد تعیین کننده خصوصیات مکانیکی و فیزیکی این محصولات می‌ باشند. در یکی از رایج ترین استانداردها انواع میلگرد به به صورت زیر است.

 • میلگرد a1
 • میلگرد a2
 • میلگرد a3
 • میلگرد a4

افرادی که در زمینه طراحی سازه‌ های مختلف فعالیت می‌ کنند، باید حتماً با این رتبه بندی میلگرد آشنا باشند. همچنین قیمت روز میلگرد در بازار با توجه به نوع آن متفاوت است. کارخانه تولید میلگرد آهن فروشان و سایر کارخانه‌ های فعال در حوزه تولید میلگرد بر اساس این استانداردها فعالیت دارند. در ادامه هر کدام از آنها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

 آشنایی با میلگرد a1

این نمونه از انواع میلگرد با نام میلگرد داکتیل نیز شناخته می‌ شود. آلیاژهای به کار رفته در این نمونه از فولاد ۶۰ درصد سیلیسیوم و ۲۴ درصد کربن است. همین باعث شده تا مقاومت کششی محصولات پایین‌ تر باشد و ساختار نرم‌ تری داشته باشند . این میلگردها که در اکثر موارد بدون آج تولید می‌ شوند دارای تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و تنش جاری ۲ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشند. ترکیبات شیمیایی این میلگردها به صورتی است که میزان کربن پایین‌تری دارد و همین باعث شده تا برای انجام فعالیت‌ هایی مانند جوشکاری و آهنگری گزینه‌های ایده آلی باشند. قیمت میلگرد a1 بسته به کارخانه تولید کننده میلگرد می‌ تواند متفاوت باشد؛ اما به طور کلی می‌ توان گفت که پایین‌ تر از سایر انواع میلگرد است.

آشنایی با میلگرد a2

این نمونه از میلگرد را با نام میلگرد آجدار مارپیچ ساده نیز می‌ شناسند. چرا که شکل ظاهری آج آنها به صورت یک مارپیچ از ابتدا تا انتهای میلگرد است. میزان کربن استفاده شده در ساختار این محصولات کمی بیشتر از نمونه قبلی است.  همین باعث شده تا این محصولات در بازار به عنوان میلگرد نیمه ترد (خشک) شناخته شود. تنش گسیختگی این میلگرد ۵۰۰۰ کیلوگرم بر هر سانتیمتر مربع و تنش جاری آن سه هزار کیلوگرم بر سانتیمتر مربع است. برای پیدا کردن قیمت روز میلگرد در بازار ایران، ممکن است مشاهده کنید که آنها را با نام میلگرد عاج ۳۴۰ نیز می‌ شناسند. همچنین محصولات بیشترین کاربرد را در صنایع ساختمانی و تولید خاموت دارند.

آشنایی با میلگرد a3

این نمونه از انواع میلگرد به عنوان میلگرد ترد یا خشک در نظر گرفته می‌ شود و برای انجام عملیات‌ های ساختمانی گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌ رود. اما نباید فراموش کنید که به هیچ عنوان نمی توانید روی آنها جوشکاری انجام دهید و از آنجایی که مقاومت خمشی پایینی دارند، برای مکان‌ هایی با زاویه کم و آهنگری گزینه‌ های مناسبی نخواهند بود.

این محصولات به شکل آجدار در بازار عرضه می‌ شوند. نوع آج استفاده شده روی این میلگرد به شکل ضربدری است، از همین رو وقتی به آنها نگاه می‌ کنید خطوطی به شکل ۷ یا ۷ می‌ بینید. وجود میزان کربن بالاتر و ترکیبات شیمیایی متفاوت باعث شده تا تنش گسیختگی این نمونه از میلگرد ۶۰۰۰ و تنش جاری آنها ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد.

آشنایی با میلگرد a4

آج هایی که روی این نمونه از انواع میلگرد دیده می‌ شوند، به شکل دوکی است و بر اساس استاندارد وضع شده توسط سازمان ملی ایران آنها را با نام میلگردهای با آج ۵۲۰ و ۵۰۰ نیز می‌ شناسند. روی این میلگردها دو آج طولی روبروی یکدیگر به چشم می‌ خورد که در پایین و بالای آنها تعداد چهار و نیم مارپیچ قرار دارد.

یکی از مزایای اصلی این محصولات نسبت به میلگرد a۳، داشتن مشخصات مکانیکی مناسب و قابلیت جوشکاری است. کارخانه تولید میلگرد که قصد تولید این محصولات را دارد باید امکانات پیشرفته تکنولوژیکی برای انجام عملیات نورد داشته باشد.

در رتبه بندی میلگرد این نمونه به عنوان گزینه‌ ای با کارایی و مزایای بالا شناخته می‌ شود. اما نباید فراموش کرد که قیمت میلگرد a۴ در بازار بالاتر از سایر انواع میلگرد بوده و همین باعث می‌ شود تا هزینه بیشتری را برای خرید آنها متحمل شوید.

رتبه بندی تولیدکنندگان میلگرد

در ایران کارخانه‌های بزرگی زمینه تولید میلگرد فعالیت می‌ کنند که هر کدام از آنها محصولاتی با ویژگی‌ های خاص و کیفیت متفاوت در اختیار مشتریان قرار می‌ دهند. بر روی میلگردها با حروف انگلیسی روش مورد استفاده برای تولید میلگرد و نام تولید کننده ثبت شده است. از سوی دیگر باید در نظر داشته باشید که کارخانه‌ های مختلف در زمینه تولید انواع میلگرد متفاوت فعالیت دارند. از همین رو ممکن است مشاهده کنید برخی از میلگرد‌های خاص فقط توسط یک کارخانه یا تعداد محدودی از آنها تولید و به بازار عرضه می‌ شوند.

قیمت روز میلگرد در بازار با توجه به تولیدکننده آن متفاوت است، از همین رو بهتر است افراد فعال در این عرصه با رتبه بندی کارخانه تولید میلگرد بیشتر آشنا شود. کارخانه تولید میلگرد آهن فروشان نیز یکی از تولیدکنندگان میلگرد در ایران است که از امکانات پیشرفته و مدرن برخوردار است. در ادامه متخصصین ما یک رتبه بندی کلی خدمت شما خوانندگان ارائه خواهند کرد.

آشنایی با شرکت های تولید میلگرد

 • فولاد آذربایجان میانه

این شرکت در استان آذربایجان شرقی و شهر میانه قرار دارد و از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را شروع کرده است.

 • مجتمع فولاد روهینا جنوب

این شرکت که در فاصله ۷ کیلومتری جاده دزفول شوشتر و در استان خوزستان قرار گرفته، فعالیت خود را در زمینه تولید میلگرد از سال ۱۳۸۹ شروع کرده است.

 • ذوب آهن اصفهان

شروع بهره برداری از این کارخانه در سال ۱۳۵۰ کلید خورد و به عنوان اولین کارخانه فعال در زمینه تولید میلگرد کشور شناخته می‌ شود. می‌ توان گفت از نظر حجم تولید و کیفیت نهایی محصولات این شرکت در رتبه نخست قرار می‌ گیرد.

 • صنایع فولاد کرمان بردسیر

این شرکت که در در فاصله ۴۵ کیلومتری از جنوب غربی شهر کرمان قرار دارد، در سال ۱۳۶۹ فعالیت خود را شروع کرده است.

 • مجتمع فولاد خراسان

انواع میلگرد تولید شده توسط مجتمع فولاد خراسان را با نام میلگرد نیشابور نیز در بازار می‌ شناسند.

 • مجتمع فولاد آناهیتا گیلان

این شرکت که در سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را شروع کرده در استان گیلان قرار دارد و ظرفیت تولید آن ۳۰۲۰ هزار تن میلگرد در سال است.

لیست مربوط به رتبه بندی تولید کنندگان میلگرد در کشور ما به همین موارد محدود خلاصه نمی‌ شود و وجود شرکت های مختلف فعال در حوزه تولید میلگرد باعث شده تا مشتریان حق انتخاب گسترده‌ ای داشته باشند.

سخن نهایی

در صورتی که به دنبال قیمت روز میلگرد در بازار هستید یا قصد خرید این محصولات را دارید، باید حتماً با رتبه بندی میلگرد از لحاظ استاندارد و کارخانه تولید میلگرد آشنا باشید. متخصصین ما در کارخانه تولید میلگرد و آهن فروشان آماده هستند تا اطلاعات و مشاوره‌ های لازم برای محاسبه وزن میلگرد، قیمت میلگرد در بازار و… را در اختیار شما قرار دهند. همچنین با مراجعه به سایت آهن فروش می‌ توانید یک دیدگاه کلی در خصوص انواع این محصولات و قیمت میلگرد به دست آورید.

 

سوالات متداول

  1. رتبه بندی میلگرد به چه صورت انجام می‌ شود؟

  معمولاً انواع میلگرد را بر اساس شرکت تولید کننده یا استاندارد مورد استفاده برای تولید میلگرد رتبه بندی می‌ کنند.

  2. رتبه بندی میلگرد بر اساس استاندارد‌ها به چه صورت است؟

  به طور کلی انواع میلگرد را با استانداردهای a1، a2، a3 و a4 تولید و به بازار عرضه می‌ کنند.

  3. رتبه بندی میلگرد برای ما چه اهمیت دارد؟

  پارامترهای مختلفی مانند وزن‌ میلگرد، قیمت میلگرد در بازار، نوع میلگرد و… بر اساس این رتبه بندی‌ ها برای ما تعیین خواهند شد.

  4. رتبه بندی تولیدکنندگان میلگرد به چه شکل است؟

  در ایران بیش از ۴۰ کارخانه در زمینه تولید میلگرد فعالیت می‌ کنند که بخشی از رتبه‌ بندی آنها را درون این مطلب می‌ توانید مشاهده کنید.

  5. کدام کارخانه تولید میلگرد، در رتبه بندی میلگرد بالاتر از بقیه قرار می‌ گیرد؟

  کارخانه ذوب آهن اصفهان به عنوان اولین تولید کننده میلگرد، از نظر حجم محصولات و کیفیت آنها در رده اول قرار گرفته است.