رابیتس

رابیتس چیست و چه انواعی دارد؟

رابیتس که به انگلیسی Rabitz خوانده می‌ شود، یکی از پرکاربردترین مصالح در ساخت ساختمان است. رابیتس توسط فرآیندی که بر روی ورق‌ های گالوانیزه انجام می‌ شود، تولید می‌ گردد. از رابیتس در سقف‌ های کاذب، دکوراسیون داخلی سازه‌ ها، در ساخت نما و به طور کل برای طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌ شود. در این مطلب با رابیتس، انواع و مزایای آن آشنا خواهید شد.

رابیتس چیست؟

با انجام فرآیند پرس‌ کاری و کشش بر روی ورق گالوانیزه، رابیتس تولید می‌ شود. دلیل استفاده از فولاد گالوانیزه در تولید رابیتس به مقاومت خوب آن بر می‌ گردد. البته لازم به ذکر است که در ساخت رابیتس تنها محدود به فولاد نمی‌ شوند و از مواد دیگری چون ماده‌ های پلیمری نیز بهره می‌ برند. از رابیتس به طور عمده در کارهای تزئینی و یا ترمیمی ساختمان استفاده می‌ شود، به همین دلیل بزرگترین کاربرد آن ساخت دکوراسیون در ساختمان است.

رابیتس دارای چه انواعی است؟

رابیتس در انواع مختلفی تولید می‌ شود که هر کدام دارای ویژگی‌ ها، کاربرد و قیمت جداگانه‌ ای بوده و به همین دلیل می‌ توان یکی از عوامل موثر بر قیمت رابیتس را انواع مختلف آن به شمار آورد. به طور کل رابیتس از نظر وزن، ستون و چشمه به انواع مختلف تقسیم شده که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

انواع رابیتس بر اساس ستون

رابیتس های تولید شده در ایران دارای تعداد ستون‌ های 9، 11 و 13 است که هر کدام دارای کاربرد متفاوتی در صنعت ساختمان‌ سازی هستند. در بین این سه نوع، رابیتس 13 ستونه دارای کیفیت بیشتری نسبت به باقی رابیتس‌ ها بوده و از نظر قیمتی نیز گران‌ تر است. گفتنی است از نظر کاربرد نیز رابیتس 13 ستونه، کاربردهای خاص‌ تری نسبت به رابیتس‌ های 9 ستونه و 11 ستونه دارد. به طور مثال در گچ‌ کاری سقف از رابیتس‌ های 13 ستونه استفاده می‌ شود زیرا باید وزن سنگ‌ نما را تحمل کند.

خوب است بدانید که تعداد ستون‌ ها در رابیتس که به آن پل ستون نیز گفته می‌ شود، تاثیری بر روی قیمت نهایی رابیتس نداشته و وزن و ضخامت است که قیمت رابیتس را مشخص می‌ کند. به طور مثال رابیتس 9 ستونه فوق سنگین از رابیتس 11 ستونه سبک دارای وزن بیشتری بوده و در نهایت گران‌ تر نیز محسوب می‌ شود. لازم به ذکر است که نوعی از رابیتس 17 ستونه نیز وجود دارد که به دلیل رایج نبودن در ایران استفاده نمی‌ شود.

انواع رابیتس بر اساس چشمه

رابیتس را بر اساس روزنه‌ های بین ستون که به آن چشمه گفته می‌ شود، نیز دسته‌ بندی می‌ کنند. رابیتس‌ های تولیدی موجود در بازار به صورت دو چشمه و سه‌ چشمه وجود دارند و این چشمه‌ ها دارای شکل‌ های مختلفی از جمله مربع، لوزی، و متوازی الاضلاع هستند که در ایران رایج‌ ترین شکل چشمه متوازی الاضلاع است.

هر چه تعداد چشمه‌ ها بیشتر شود، ابعاد چشمه‌ ها کوچکتر می‌ شود و از آن جایی که ابعاد بزرگ می‌ تواند مقدار انرژی زیادی را هدر بدهد، بهتر است ابعاد چشمه‌ ها مناسب باشد تا رابیتس به جذب انرژی مقاوم باشد. در نتیجه در هنگام ساخت رابیتس اندازه بهینه‌ ای را برای چشمه‌ ها در نظر می‌ گیرند که به آن زاویه چشمه گفته شده و این اندازه بهینه به کم و یا زیاد شدن میزان انرژی کمک می‌ کند.

انواع رابیتس بر اساس وزن

هر ورق رابیتس با توجه ورق سازنده آن می‌ تواند دارای وزن‌ های متفاوتی چون فوق سنگین، سنگین، نیمه سنگین و سبک باشد. ضخامت از مواردی است که بر روی وزن رابیتس تاثیر گذاشته و هر چه رابیتس ضخامت بیشتری داشته باشد، دارای وزن بیشتری نیز خواهد بود.

وزن رابیتس از عواملی است که تاثیر مستقیمی بر روی قیمت دارد. بهتر است بدانید که سنگینی رابیتس به معنای بهتر بودن آن نیست و به همین دلیل در حین خرید لازم است به کاربرد مورد نظر توجه شود تا بهترین رابیتس مناسب با آن کاربرد خریداری شود. به طور مثال برای سقف‌ های کاذب از رابیتس‌ های سبک استفاده می‌ شود و خرید رابیتس سنگین علاوه بر سخت‌ تر کردن کار، هزینه بیشتری را نیز به خریدار متحمل می‌ کند.

مزایا و معایب استفاده از رابیتس چیست؟

استفاده از رابیتس در ساختمان‌ سازی دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به معرفی آنها پرداخته شده است.

مزایای رابیتس

 •  اجرا شدن آسان
 •  سرعت اجرای خوب
 •  طرح‌ پذیری مناسب
 •  فراوانی در بازار و سهولت در دسترسی
 •  استحکام مناسب (این استحکام در صورت رعایت کردن اصول مهندسی و جوش مناسب، به وجود می‌ آید).
 •  امکان ایجاد طرح‌ های مختلف با توجه به نظر مشتری و یا طراح داخلی

معایب رابیتس

 •  نیاز به لایه ضخیم گچ در صورت استفاده از ملات گچ
 •  دسترسی نداشتن به طرح‌ پذیری مطلوب (زیرا نمی‌ توان اشکال کوچک و مینیاتوری را بر روی آن ایجاد کرد و به همین دلیل طرح‌ پذیری مطلوبی ندارد)
 •  ضد صدا نبودن و نداشتن خاصیت آکوستیک
 •  به وجود آمدن ترک‌ های بسیار پس از پوشش انتهایی به دلیل انبساط حرارتی و یا ارتعاشات ناشی از لرزش ساختمان
 •  وزن بالای سازه

چگونه می‌ توان رابیتس با کیفیت را از رابیتس بی کیفیت شناخت؟

در صورتی که به دنبال خرید رابیتس هستید و در خرید آن تجربه‌ ای نیز ندارید، برای فهمیدن کیفیت آن می‌ توانید رابیتس را چندین بار به زمین بزنید و پس از آن مشاهده کنید که آیا تکه‌ های گالوانیزه از رابیتس جدا شده و بر روی زمین می‌ ریزند یا خیر. در صورتی که جواب این سوال بله است، یعنی رابیتس مذکور دارای کیفیت خوبی نیست و بهتر است به دنبال خرید رابیتس دیگری باشید.

قیمت روز رابیتس چگونه محاسبه می‌ شود؟

از آن جایی که در بازار ایران ورق مورد نیاز برای ساخت رابیتس به صورت روزانه تغییر قیمت پیدا می‌ کند، قیمت روز رابیتس نیز با توجه به قیمت ورق در آن روز محاسبه شده و به همین دلیل در هنگام خرید نیاز به استعلام گرفتن از چندین فروشنده وجود دارد تا در نهایت بهترین رابیتس با مناسب‌ ترین قیمت خریداری شود.

کاربردهای رابیتس کاری چه مواردی هستند؟

کاربردهای معمول رابیتس کاری شامل اجرای گچ‌ کاری و گچ‌ بری‌ ها، اجرای انواع سقف کاذب، اجرای طرح‌ های مختلف در دکوراسیون خانه، اجرای انواع سردرها در فضای خارجی، اجرای طرح‌ های نور مخفی، پوشش دادن تیرآهن‌ ها و آرماتورها، پوشش دادن بتن در ساختمان‌ سازی و ترمیم ترک‌ های کوچک و بزرگ در ساختمان است.

سخن پایانی

استفاده از رابیتس و یا رابیتس کاری یکی از روش‌ های اجرای سقف کاذب در ساختمان‌ هاست. به جز این مورد از رابیتس در موارد مختلف دیگری در رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌ شود. رابیتس‌ ها دارای ماندگاری و مقاومت بسیاری بالایی هستند و به همین دلیل به یکی از پرکاربردترین محصولات مورد استفاده در ساختمان‌ سازی تبدیل شده‌ اند. برای استعلام قیمت روز رابیتس و همچنین خرید این محصول می‌ توانید با کارشناسان آهن فروش تماس حاصل نمایید.

سؤالات احتمالی:

1. رابیتس چیست؟

یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی که با انجام فرایند پرس کاری و کشش روی ورق گالوانیزه شکل می گیرد.

2. رابیتس ها را بر چه اساسی تقسیم بندی می کنند؟

انواع رابیتس بر اساس ستون، چشمه و وزن تقسیم بندی می شود.

3. آیا وزن بیشتر رابیتس به معنی با کیفیت بودن آن است؟

خیر، بسته به کاربرد مورد نظر نوع رابیتس انتخابی متفاوت خواهد بود. برای مثال رابیتس سنگین برای استفاده در سقف کاذب مناسب نیست.

4. از مهم ترین مزایای رابیتس چیست؟

اجرای سریع و آسان و طرح پذیری مناسب رابیتس را می توان مهم ترین مزیت آن دانست.

5. قیمت روز رابیتس چگونه محاسبه می شود؟

قیمت روز رابیتس را بر مبنای قیمت روز ورق محاسبه می کنند. با استعلام قیمت رابیتس از آهن فروش می‌توانید آن را با بهترین قیمت خریداری نمایید.