تیرآهن چیست؟

تیرآهن چیست؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد ساخت محصولات مختلفی برای پروژه های صنعتی و ساختمان سازی هستیم. یکی از این محصولات بسیار پر بازده تیرآهن است. این مقطع فولادی وظایف زیادی را بر عهده دارد که مهم ترین آن ها تحمل تنش و نیروهای است که از جهات مختلف بر سازه وارد می شود. متناسب با هدف و نیازی که افراد دارند می توانند انواع تیرآهن را تهیه کنند. البته قهر است خریداری الزامی است که با آن ها آشنایی نسبی داشته باشید.  این امر به اندازه ای واجب بوده که این مقاله اختصاصی را برای آن در نظر گرفته ایم. اگر شما به کسب اطلاعات جدید و مفید در این زمینه علاقه مند هستید با ما همراه باشید.

انواع تیرآهن

کارایی بالا و اهمیت زیاد تیرآهن سبب شده در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه شود. هر کدام از این تیرآهن ها متناسب با نوعشان دارای شکل و ویژگی های متفاوتی هستند. انواع تیرآهن در صنعت و ساختمان سازی عملکرد و محبوبیت بالایی داشته است. نام گذاری این محصول بر اساس استاندارد های اروپایی شکل گرفته و در کشورهای مختلف شما شاهد نامگذاری های متفاوتی هستید. اکنون برای اطلاع از انواع و کاربرد آن ها به بررسی انواع تیرآهن می پردازیم.

تیرآهن IPE

این محصول را می توان به عنوان تیرآهن معمولی معرفی کرد که ضخامت ثابتی دارد.  کشورهای اروپایی و ایران این نوع تیرآهن را تولید و در دسترس متقاضیان قرار می دهند. از نظر شکل ظاهری باید بگوییم که ظاهر این تیرآهن به حرف  انگلیسی I شبیه است. از مشخصه های آن می توان به عدم تغییر ضخامت بال های ابتدایی و انتهای و یکسان بودن آن ها اشاره کرد.

استاندارد های ساخت تیرآهن IPE  بر اساس استانداردهای اروپایی است.  این استانداردها برای ساخت سازه های مختلف در ایران بسیار مناسب هستند بر همین اساس از این نوع تیرآهن مهندسان در ساخت سازه بسیار استفاده می کنند.  به طور کلی از نظر مصرفی و محبوبیت می توان گفت که جایگاه ویژه ای دارند.

تیرآهن INP

شکل ظاهری  این نوع تیرآهن به حرف  I شبیه بوده و در ساخت آن از استانداردهای کشور روسیه و چین بهره گرفته شده است. بیشتر انواع این محصول کشور چین و روسیه تولید و در بازار آنها عرضه می شوند. از ویژگی های نمایان  این تیرآهن می توان به این مورد اشاره کرد که با فاصله گرفتن از جان تیرآهن ضخامت بال کمتر می شود.  شاید در ابتدا نتوانید تیرآهن INP را از IPE تشخیص دهید زیرا از نظر ظاهری بسیار به یکدیگر شبیه  هستند.

در این راستا برای تشخیص درست نیاز است کمی دقت داشته باشید.‌ ظاهر این محصولات اینگونه است که بال ها در ابتدا نازک هستند اما با رسیدن به انتها شاهد ضخیم شدن آن ها خواهیم بود. اما توصیه می شود که برای جلوگیری از مشکلات متعدد در ساخت سازه ابتدا نوع این محصول را تشخیص دهید. متأسفانه به این امر توجه ای نمی شود همین امر سبب شده بعد از اطلاع از نوع تیرآهن و تفاوت آن با  تیرآهن مورد نیاز بر اساس نقشه پروژه متوقف شود.

تیرآهن هاش

این نوع تیرآهن یکی از انواع بسیار پر کاربرد و محبوب تیرآهن شناخته می شود.  متقاضیان می توانند از این محصول برای ساخت سوله ها و مراکز بزرگ مختلف استفاده کنند. اگر بخواهیم این محصول را از نظر طول بال با تیرآهن های IPE  مقایسه کنیم باید بیان کنیم که دارای طول بال های آن به نسبت IPE  بسیار عریض تر است.

تیرآهن هاش را بر اساس ضخامت آن در دسته های مختلف قرار می دهند، استاندارد های متنوعی در نامگذاری آن ها دخیل است.  این محصول به صورت دو دسته HE_A  و HE_B نامگذاری می شود. نوع اول آن به عنوان تیرآهن سبک وزن شناخته می شود که دارای ضخامت به نسبت کمتری است. این محصولات متناسب با کاربردشان در سایز های مختلفی تولید می شوند.

تیرآهن CPE یا لانه زنبوری

این محصول در سال ۱۹۱۰ میلادی توسط اختراع شد، شکل ظاهری آن سبب شده نام لانه زنبوری را بر آن بگذارند. پس از ساخت این محصول که به صورت بریده و جوش دادن متعدد است خانه های چند ضلعی تشکیل می شوند. با دیدن این خانه های چند ضلعی خانه زنبور در ذهن شما تداعی می شود. البته همین شکل خاص سبب شده که مقاومت خمشی به نسبت بالایی داشته باشد.

این تیرآهن ها بازده زیاد خوبی ندارد  اما برای استفاده بهتر نیاز است که بررسی کنید که آیا در سازه می توان آن ها را به کار برد یا خیر. برای اطلاع از این موضوع اگر شما دانش کافی را ندارید می توانید از افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. افرادی که تجربه بیشتری دارند به شما خواهند گفت که چه نوع تیرآهنی مناسب ساختمان شما است.

انواع تیرآهن بر اساس سایز

تیرآهن های مختلف را بر اساس عوامل متنوعی در دسته بندی های مجزا قرار می دهند.  یکی از انواع دسته بندی تیر آهن که بسیار حائز اهمیت است دسته بندی انواع تیرآهن بر اساس سایز است.  سایز های مختلف تیرآهن وزن های متفاوتی نیز دارند.  البته باید بگویم که این سایز ها بیانگر این امر نیز هستند که شما می توانید در ساخت چه سازه هایی از آن ها استفاده کنید. معمولاً مهندسان به شما توصیه می کنند که چه سایز تیر آهنی را برای بنای خود تهیه کنید. سایز 14، 16 و 18 پر کاربرد ترین آن ها محسوب می شوند.

انواع تیرآهن بر اساس برند سازنده

باید بگویم که این محصول از جمله محصولاتی است که ساخت آن به چند سال اخیر مربوط نمی شود. شرکت های زیادی هستند که این محصول را در انواع مختلف تولید می کنند.  شاید تیرآهن های گذشته کیفیت و کارآیی امروز را نداشته باشند اما باید بدانید که استفاده از تیرآهن در قدیم نیز با توجه به نوع مصالح آن زمان رایج و کارآمد بوده است. پس می توان گفت که با توجه به اهمیت تیرآهن شرکت های فراوانی در ساخت آن سهیم هستند.

این شرکت ها متناسب با نام برند محصولات با کیفیتی را عرضه می کنند.  یک دسته بندی رایج برای تیرآهن وجود دارد که آن بر اساس برند سازنده است. یعنی انواع تیرآهن را بر اساس برند تولید کننده آن در دسته بندی های مختلف قرار می دهند. قطعاً بعضی برند ها به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته و مدرن محصولات با کیفیت تری را در اختیار مشتریان قرار می دهند. البته باید توجه داشته باشیم که خریداری این محصولات می تواند منجر به ساخت سازه مقاوم تر شود.

قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن

قیمت یک محصول از عوامل مهم خرید آن به حساب می آید. طبیعتاً اگر قیمت تیرآهن زیاد باشد افراد از خریدن آن صرف نظر خواهند کرد. اما باید بدانید که تیرآهن ها جزو محصولات ساختمانی و صنعتی هستند که تنوع بسیار زیادی دارند. پس  شما متناسب با هزینه در نظر داشته باشید حتما می ‌توانید تیرآهن مناسب خریداری کنید. اما نکته مهم این است که این محصولات در کیفیت ساخت بنای شما نقش قابل توجهی را ایفا می کنند.

پس بهتر است که هنگام خریداری آن ها فقط قیمت را مد نظر نداشته باشید.  تجربیات نشان داده که تیرآهن های بی کیفیت قیمت پایین تری دارند اما استفاده از آن ها  می تواند عواقب سنگینی را به همراه داشته باشد. پس به شما توصیه می کنیم که حتما هنگام خرید تیرآهن، کیفیت را اولویت قرار دهید و در کنار آن به قیمت نیز توجه داشته باشید. در  هر صورت این شما هستید که تصمیم می گیرد چه تیرآهنی و با چه قیمتی خریداری کنید.

مراحل تولید تیرآهن

حتماً تا به الان متوجه شده اید که تیرآهن ها انواع مختلفی دارد. قطعاً متناسب با نوع آن ها مراحل تولید متفاوتی وجود دارد. اما بعضی از مراحل وجود دارند در ساخت انواع تیرآهن ثابت هستند، و فقط نیاز است مراحل جدیدی برای تولید محصولی جدید به آن ها اضافه یا کم کرد. در ساخت این محصول از تجهیزات مختلفی استفاده می شود این تجهیزات کیفیت تیرآهن تولیدی را مشخص می کنند. این محصولات از طریق نورد گرم تولید می شوند.

اگر نمی دانید نور گرم چیست باید بگوییم که این روش یکی از متداول ترین روش های شکل گیری فلزات به حساب می آید. به علاوه از آن برای ساخت محصولاتی مانند تیرآهن میلگرد، نبشی بهره می گیرند. قطعا اگر بخواهیم به صورت کامل این مراحل را توضیح دهیم مدت زمان زیادی می برد. پس به صورت مختصر مراحل تولید تیرآهن را ذکر می کنیم.

  • نخستین اقدامی که صورت می گیرد این است که کوره را برای ساخت تیرآهن تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد تنظیم می کنند.
  • سپس شمش فولادی مورد نظر را با استفاده از جک های هیدرولیکی در قسمت مناسبی از کوره قرار می دهند تا به جریان های گردآبی وارد شود.
  • هنگامی که شمش به دمای مد نظر رسید آن را برای مراحل بعدی به خط تولید می فرستند.
  • بعد از پخته شدن شمش نوبت مرحله رافینگ است، در این مرحله مقطع آن را کم می کنند و به طول آن می افزایند.
  • سپس نیاز است که در اندازه های متفاوت برش داده شود، برای برش از قیچی متراژ استفاده می کنند.
  • پس از سپری شدن این مراحل تیرآهن برای بسته بندی آماده می شود، بسته بندی این محصول در بندی هایی با وزن های مختلف صورت می گیرد.

محاسبه باربری تیرآهن

تیرآهن ها جزو مهم ترین تجهیزاتی هستند که شما در یک ساز از آن ها استفاده می کنید. با توجه به نقش پررنگ آن ها در کیفیت ساخت و دوام بنا نیاز است که حتما از باربری و میزان تحمل بار آن ها اطلاع دقیق داشته باشید. اگر شما از تمام مال بار یک تیرآهن مطلع نباشید ممکن است آن را به صورت اشتباه انتخاب کنید اینگونه قطعاً سازه شما دوام چندانی نخواهد باشد. کمان که امکان دارد در همان مراحل اولیه است فرو بریزد و عواقب جبران ناپذیر مالی و جانی را در پی داشته باشد.

این محصولات در ابعاد و اندازه های متنوعی توسط شرکت های مختلف تولید می شوند. یک جدول محاسبه وجود دارد که می توان با توجه به آن میزان تحمل بار را محاسبه کرد. البته این امر زمانی امکان دارد که تیرآهن مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته شده باشد. قسمت های لبه و جان تشکیل دهنده این محصول هستند. با قاطعیت می ‌توان گفت که ضخامت و طول این قسمت ها در میزان باری که تیرآهن تحمل می کند نقش مستقیم و قابل توجهی دارد.

عامل دیگری که نباید از آن غافل شد نحوه قرارگیری تیرآهن روی تکیه گاه و مکان قرارگیری آن است. البته عامل های دیگری نیز در باربری تیرآهن از جمله این عوامل می توان به برند سازنده تیرآهن اشاره کرد. قطعاً اگر شما این محصول را از برند های معتبر خریداری کنید انتظار و کارایی بیشتری باید داشته باشید. کیفیت ساخت را نیز در تحمل بار نباید نادیده گرفت طبیعتاً مواد اولیه با کیفیت منجر به ساخت محصولی مرغوب خواهند شد.

انواع تیرآهن

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن

اگر قصد خرید تیرآهن را دارید باید بدانید که عوامل مختلفی بر قیمت این محصول تاثیر گذار هستند. پس نمی توان به طور دقیق بیان کرد که قیمت آن چقدر است.  برای محاسبه قیمت باید ابتدا از این عوامل آگاه باشید. در این راستا عوامل موثر بر قیمت تیرآهن را بررسی می کنیم.  با توجه به اینکه این عوامل بسیار زیاد و متنوع هستند به مهم ‌ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

میزان تقاضا

یکی از مهم ترین عواملی که تاثیر آن بر قیمت تیرآهن غیرقابل چشم پوشی است میزان تقاضا است. در واقع میزان تقاضا در قیمت هر محصولی تاثیر گذار است اما نقش آن در قیمت نهایی تیرآهن بیشتر به چشم می خورد.  اما منظور ما از میزان تقاضا چیست؟ با یک مثال ساده بیان می کنیم اگر افراد قصد داشته باشند که یخچال تهیه کنند اما قیمت آن بالا باشد از خرید آن صرف نظر خواهند کرد.

این امر سبب می شود که تولیدکنندگان محصولات را با قیمت پایین تر عرضه کنند تا تقاضا برای کالا افزایش یابد. از همین حیث اگر میزان تقاضا برای تیرآهن بالا باشد قیمت این محصول نیز افزایش می یابد. البته ما شاهد هستیم که بعضی از تیرآهن ها متقاضیان بیشتری دارند.

بر همین اساس قیمت آن ها به نسبت دیگر محصولات بیشتر است. کیفیت تیرآهن نیز سبب می شود افراد به خرید آن مشتاق تر شوند. پس می توان گفت که تیرآهن های پر متقاضی قطعاً یک ویژگی خاص دارند که افراد بیشتر به خرید آن ها بیشتر تمایل نشان می دهند.

شرکت سازنده

اگر قصد خرید تیر آهن را داشته باشه حتما متوجه این امر در خرید متوجه شده‌ اید که شرکت های مختلفی این محصول را تولید می کنند.  قطعاً این شرکت ها قیمت متفاوتی را برای تیرآهن های خود در نظر دارند. اگر شما قصد داشته باشید که از برندهای معتبر تیرآهن را  تهیه کنید باید هزینه بیشتری را بپردازید. البته بعضی برند ها هستند که علاوه بر تولید محصولات مرغوب قیمت مناسبی نیز برای آن ها در نظر می گیرند، شما میتوانید پیراهن را از آن برندها خریداری کنید.

نوع تیرآهن

عامل دیگری که بر قیمت تیرآهن تاثیرگذار است نوع تیر آهنی است که شما قصد دارید آن را خریداری کنید.  انواع این محصول تولید می شود که متناسب با ویژگی های آن ها کاربرد مختلفی دارند.‌ بعضی از انواع این محصول به دلیل داشتن کیفیت عالی و کارایی بسیار قیمت بالاتری دارند. شما در خرید در صورت خرید آن ها از ساخت بنایی استاندارد اطمینان خاطر بیشتری دارید.  البته برای ساخت بعضی از تیرآهن ها زمان و تجهیزات بیشتری صرف شده همین امر منجر به برخورداری آن ها از قیمت بیشتر شده است.

ضخامت تیرآهن

تیرآهن ها ضخامت های مختلفی دارد، شما متناسب با نیاز خود می توانید ضخامت تیرآهن را تعیین کنید. قطعاً این ضخامت در قیمت نهایی تیرآهن موثر است البته تعدادی که شما قصد خریداری آن ها را دارید نیست در قیمت نهایی دخیل هستند. قطعا اگر شما تیرآهن های زیادی برای پروژه خود نیاز داشته باشید باید هزینه به نسبت بالاتری را برای خرید در نظر بگیرید.

نوسانات ارزی

انواع تیرآهن ها از مواد اولیه مختلفی تشکیل می شوند بعضی از این مواد اولیه باید از کشورهای دیگر وارد شوند. قطعا اگر میزان نوسانات ارزی بالا باشد برای خریداری این مواد باید هزینه بیشتری پرداخت شود. بالا رفتن قیمت مواد اولیه در قیمت نهایی تاثیر گذار است. نمی توان نقشه نوسانات ارزی را بر قیمت نهایی تیرآهن نادیده گرفت. البته این نوسانات ارزی فقط مربوط به واردات مواد اولیه نیست. بلکه ممکن است مواد اولیه تیرآهن از کشور های دیگر وارد نشود اما به دلیل نوسانات موجود آن را با قیمت بیشتری خریداری کنیم.

مراکز عرضه کننده

به دلیل اهمیت بالای انواع تیرآهن ما شاهد هستیم که مراکز مختلفی آن ها را عرضه می‌ کنند.  اما بعضی از این مراکز نا معتبر هستند. این مراکز نامعتبر قیمت بالاتری را برای تیرآهن ها در نظر می گیرند. افراد نیز به دلیل عدم آگاهی، تیرآهن را با قیمت بالاتری از آنها خریداری می کنند. در همین راستا باید گفت که مرکز عرضه کننده تیرآهن نقش قابل توجهی در تعیین قیمت آن دارد.

سخن پایانی

اگر شما نیاز به تهیه تیرآهن برای ساخت بنا یا فعالیت صنعتی را دارید باید بدانید این محصول انواع مختلفی دارد. که برندهای متنوع آن ها را می سازند،  بهتر است قبل از خرید حتما از نوع آن ها اطلاع پیدا کنید. همچنین نیاز است که حتما تیرآهن های اصل و با کیفیت را از مراکز معتبر تهیه کنید.  با تهیه  تیرآهن  از مراکز معتبر قطعاً هزینه مناسب تری را می پردازد و این امر از نظر اقتصادی برای شما به صرفه تر خواهد بود. همچنین با توجه به اینکه تیرآهن ها در یک سازه اهمیت بسیاری دارند عقلانی است که انواع با کیفیت آنها را تهیه کنید.

انواع تیرآهن را نام ببرید؟

لانه زنبوری، هاش، INP، انواع تیر آهن بر اساس سایز و…

قیمت تیرآهن به چه عواملی وابسته است؟

نوع، تعداد، ضخامت، برند و غیره

میزان تقاضا چگونه بر قیمت تیرآهن تاثیرگذار است؟

با بالا رفتن تقاضا قیمت زیاد خواهد شد.

میزان تحمل بار تیر آهن به چه عواملی بستگی دارد؟

نوع آن، ضخامت، برند سازنده و غیره

در خرید تیرآهن باید به چه امری دقت کنیم؟

تیرآهن اصل را از مراکز معتبر مانند فروشگاه آهن فروش با قیمت مناسب تهیه کنید.