تفاوت میلگرد ساده و آجدار

تفاوت میلگرد ساده و آجدار

میلگردها به عنوان یکی از مقاطع فولادی مهم، در ساختمان‌ سازی کاربرد زیادی دارند و از لحاظ جنس، مشخصات مکانیکی، قطر مقطع، شکل ظاهری (نوع آج) و مقاومت کششی، دسته‌‌ بندی‌های متفاوتی دارند. از لحاظ شکل ظاهری، میلگردها به دو دسته‌ ی ساده (بدون آج) و آجدار تقسیم می‌شوند. در این مطلب از سایت آهن فروش می‌خواهیم در مورد تفاوت میلگرد ساده و آجدار صحبت کنیم.

میلگرد ساده

میلگرد ساده

همان طور که از اسم‌ این میلگرد پیداست، ساده و بدون آج است. میلگرد های ساده بیشتر در صنعت کاربرد دارند و کار اصلی آن‌ها ایجاد استحکام و مقاومت بیشتر در بتن است. همچنین این میلگردها در ساختمان ‌سازی کاربرد بسیاری دارند؛ یعنی در ساخت بناها، ستون ‌های بتنی، زیرسازی، مقاوم‌ سازی ساختمان‌ ها و جبران ضعف کششی بتن در برابر زمین ‌لرزه استفاده می ‌شوند.

میلگرد ساده در صنعت برای جوشکاری، آهنگری و تغییر شکل استفاده می‌ شود. در کشورهای مختلف، میلگردها با استانداردهای متفاوتی تولید می ‌شوند. طول استاندارد میلگردها 6 یا 12 متر است و در قطرهای متفاوتی از 6 تا 200 میلی‌متر تولید می ‌شوند؛ به عنوان مثال، میلگرد 8 میلی‌ متری، میلگرد 16 میلی ‌متری و … .

میلگرد آجدار

میلگرد آجدار

میلگردهای آجدار دارای آج هستند. آج این نوع میلگرد، به صورت مارپیچ، یکنواخت، دوکی شکل و یا مرکب است و درصد کربن، سختی و قابلیت خم‌ پذیری‌ این نوع میلگرد باهم متفاوت است. میلگردهای A3، A2 و A4 از این نوع میلگردها هستند. میلگردهای آجدار عمدتاً در صنعت ساختمان ‌سازی استفاده می ‌شوند.

تفاوت میلگرد ساده و آجدار

در ادامه این مقاله می خواهیم میلگردهای ساده و آجدار را از لحاظ سایز، جنس، ویژگی و کاربرد مقایسه کنیم:

 • از لحاظ سایز

میلگردها دارای مقادیر دقیق در سایز و وزن هستند. به طور کلی همه‌ ی میلگردها، طبق استاندارد جهانی تولید و به بازار عرضه می ‌شوند که به دو دسته ‌ی زیر طبقه ‌بندی می ‌شوند:

 1. انواع میلگرد آجدار در دو نوع شاخه و کلاف در سایزهای متداول 5.5 الی 40 میلی‌ متر
 2. انواع میلگرد ساده در دو نوع شاخه و کلاف در سایز های متداول 5.5 الی 20 میلی‌ متر با کاربردهای صنعتی و ساختمانی
 • از لحاظ مواد تشکیل دهنده

میلگردها از مواد تشکیل ‌دهنده ‌ی متفاوتی ساخته می‌شوند که هر کدام قدرت و استحکام کششی متفاوتی دارند و طول عمر و مقدار فرسایش‌ آنها نیز متفاوت است که بسته به منطقه، مکان و نوع سازه می توان از آنها استفاده کرد. انواع میلگرد رایج در بازار از لحاظ جنس عبارتند از:

 1. میلگرد اروپایی
 2. میلگرد فولاد کربن
 3. میلگرد روکش اپوکسی
 4. میلگرد گالوانیزه
 5. میلگرد فولاد استنلس (ضد زنگ)
 6. میلگرد فایبر گلاس

 از لحاظ روش تولید

روش‌ های تولید میلگرد، با توجه به شرایط اقلیمی هر کشور متفاوت است؛ اما به صورت کلی، تولید میلگرد به دو روش زیر انجام می شود:

 1. روش تولید آلیاژی (آنالیز شیمیایی)

در این روش، فولاد مورد نظر از طريق اضافه کردن فروآلياژها ساخته شده و شمش توليدی در فرآيند نورد به شكل مورد نظر درمی ‌آيد؛ سپس میلگردها را در محیط آزاد قرار می ‌دهند تا به مرور خنک شوند. ميلگرد توليد ‌شده از این روش، از سطح بیرونی تا مركز آن داراي خواص مكانیكی و مشخصات شیمیایی يكسان است و در مواقع زلزله و فشار، مقاومت يكنواخت و مناسب‌ تری را از خود بروز می ‌دهد.

 1. روش تولید حرارتی (ترمکس)

در روش ساخت میلگرد ترمکس، شمش فولادی مورد استفاده، دارای كلاس آناليز شیمیایی پایين‌ تری است. جهت تأمین مقاومت منطبق بر استاندارد، ميلگرد توليدی را كه دارای دمای بالایی هست، با عبور یک‌ باره از داخل لوله‌های آب، خنك می ‌کنند. برای بكارگیری اين نوع ميلگرد در سازه ‌های تحت فشار و مناطق زلزله‌ خيز بايد احتياط های لازم را به عمل آورد. لازم به ذکر است که قیمت میلگردهای ترمکسی معمولاً کمتر از میلگردهای آلیاژسازی ‌شده است.

 • از لحاظ خواص مکانیکی

انواع میلگرد از نظر مقاومت

استانداردهای تولید میلگرد و طبقه ‌بندی آن‌ها بر اساس خواص مکانیکی در هر کشوری متفاوت است. فولادهای میلگرد در ایران که بخش عمده ‌ی آن توسط ذوب آهن اصفهان تولید می ‌شود، منطبق بر استاندارد روسی بوده و به چهار گروه زیر تقسیم می شود:

 • میلگرد A1

میلگرد A1 از نوع نرم است و عمدتاً شکل ظاهری ساده (بدون آج) دارد. حداقل مقاومت کششی مجاز این میلگرد 360 مگاپاسکال و حداقل مقاومت مجاز تسلیم آن 240 مگاپاسکال است. میلگرد A1 به عنوان یک میلگرد داکتیل (ductile) شناخته می ‌شود و فرآیند جوشکاری و تغییر شکل روی آن امکان‌ پذیر است.

 • میلگرد A2

میلگرد A2 دارای حداقل مقاومت کششی مجاز 500 مگاپاسکال و حداقل مقاومت تسلیم مجاز 340 مگاپاسکال بوده و در رده‌ ی نیمه سخت (نیمه خشک) قرار می گیرد.

شکل ظاهری میلگرد A2 به صورت آجدار مارپیچ (فنری) است که به دو صورت یکنواخت و دوکی، موجود می ‌باشد. میلگرد A2 عمدتاً در خاموت ‌زنی مقاطع ساخته ‌شده در عملیات ساختمان ‌سازی و نیز مش‌ بندی، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. گرچه امکان جوشکاری بر روی این نوع میلگرد امکان‌پذیر است، اما توصیه می ‌شود از این کار پرهیز شود.

 • میلگرد A3

میلگرد A3 از نوع سخت (خشک یا ترد) است و شکل ظاهری آن، عمدتاً آجدار جناقی است و به صورت یکنواخت یا دوکی‌‎ است؛ شکل آجدار جناقی، اینگونه است که اگر از مقطع میلگرد به آن نگاه کنیم، آج‌های آن به صورت 7 و 8 و اگر از کنار مشاهده کنیم، آج‌ها با زاویه ‌ی 45 درجه (ضربدری) هستند.

حداقل مقاومت کششی مجاز میلگرد A3 برابر 600 مگاپاسکال بوده و حداقل مقاومت تسلیم مجاز آن 400 مگاپاسکال است. عمدتاً میلگرد A3 در ساختمان ‌سازی کاربرد دارد و عملیات جوشکاری روی آن مجاز نیست. همچنین ایجاد زوایای تند و تغییر شکل‌ های فراوان، به دلیل تُرد بودن این نوع میلگرد، مناسب نیست.

 • میلگرد A4

شکل ظاهری این میلگرد به صورت آجدار مرکب است. حداقل مقاومت کششی مجاز میلگرد A4، معادل 650 مگاپاسکال بوده و حداقل مقاومت تسلیم مجاز آن برابر 500 مگاپاسکال است. استفاده از این نوع میلگرد در مقایسه با بقیه‌ ی انواع میلگرد، کمتر است.

سخن پایانی

در این مطلب تفاوت میلگرد ساده و آجدار را ارائه کردیم. همان طور که گفته شد، میلگردها از نظر جنس، نوع، کاربرد و حتی فرآیند تولید با یکدیگر تفاوت ‌های عمده‌ای دارند. شناخت این تفاوت‌ها می ‌تواند در یک خرید حرفه ‌ای به افراد کمک کند تا هم بتوانند به نوعی موفقیت پروژه ‌ی خود را تضمین کنند و هم مانع از هزینه‌ های اضافی شوند.

علاوه بر قیمت میلگرد، اطلاع از آخرین تغییرات قیمت آهن هم برای بسیاری از افراد، حائز اهمیت است. شما عزیزان می ‌توانید روند تغییرات قیمت آهن در روزهای اخیر و یا حتی چند ماه گذشته را از طریق تماس با کارشناسان ما در مجموعه آهن فروش به دست بیاورید.