تعیین میزان میلگرد مورد نیاز برای یک ساختمان

تعیین میزان میلگرد مورد نیاز برای یک ساختمان

برای ساخت یک ساختمان چه مسکونی چه تجاری و چه اداری، ابتدا مصالحی که نیاز دارد را برآورد می‌ کنند. میلگرد یکی از اصلی‌ ترین مصالحی است که باید مقدار مورد نیاز آن برای ساخت یک ساختمان را پیش از ساخت و ساز برآورد کرد. اما چطور می‌‌ توان این مقدار را اندازه‌ گیری کرد؟ بدون شک انواع میلگرد وجود دارد که همگی قیمت‌ های مختلفی دارند. تعیین میزان میلگرد مورد نیاز برای یک ساختمان نقش زیادی در کاهش هزینه‌ ها و برآورد هزینه‌ های نهایی کل ساختمان دارد. اما چطور می‌ توان مقدار مورد نیاز میلگرد را محاسبه کرد؟ در ادامه این مطلب از آهن فروش بیشتر توضیح خواهیم داد.

با اصطلاح متره کردن آشنا شوید

قبل از این که بخواهیم در مورد میزان میلگردهایی صحبت کنیم که سازه‌ های مختلف نیاز دارند، بیایید در مورد اصطلاح متره کردن صحبت کنیم. شاید تا به حال این اصطلاح را نشنیده باشید. اما این اصطلاح کاربرد زیادی بین افرادی دارد که در زمینه ساختمان سازی فعالیت می‌ کنند. بنابراین بهتر است ابتدا با معنی این اصطلاح آشنا شوید.

متره کردن در واقع برآورد میزان مصالحی است که برای یک ساختمان نیاز است. پیش از این که کار ساخت و ساز یک سازه را شروع کنند، تمامی مصالحی که نیاز است را برآورد کرده و هزینه‌ های تقریبی را نیز برآورد می‌ کنند. به این کار متره کردن می‌ گویند.

اگرچه این روش عالی برای انجام کارهای ساختمانی است، اما در نظر داشته باشید که قیمت‌ ها در نوسان هستند. مثلا ممکن است قیمت میلگرد در روزهای مختلف متفاوت باشد. بنابراین پیشنهاد می‌ شود که قبل از شروع ساخت و ساز، به خرید میلگرد مورد استفاده و دیگر مصالحی که باید برای شروع داشته باشید، فکر کنید.

محاسبه تعیین میزان میلگرد مورد نیاز برای یک ساختمان

تعیین میزان میلگرد مورد نیاز برای یک ساختمان

همان طور که بیان کردیم، میلگردها بخش مهمی از اسکلت یک ساختمان را تشکیل می‌ دهند. همه ساختمان به کمک میلگرد و تیرآهن است که مستحکم و استوار باقی می‌ ماند. اما نحوه محاسبه میلگرد برای بخش‌ های مختلف ساختمان متفاوت است. در ادامه مطلب، به طور عمیق‌ تر آن را توضیح خواهیم داد.

تعیین میزان میلگرد مورد نیاز برای ساختمان با کمک متره کردن

پیش از شروع ساخت یک ساختمان نیاز است که تمامی مصالح مورد نیاز آن را برآورد کنیم. بدون شک هرچه متره کردن شما صحیح‌ تر باشد، در هزینه‌ های نهایی خود صرفه جویی بیشتری می‌ کنید.
برای تخمین میزان میلگرد مورد نیاز یک ساختمان از روش زیر استفاده می‌ کنند و اصطلاحاً میزان میلگرد را با این روش متره می‌ کنند.

به طور معمول به ازای هر متر مربع، چیزی حدود 60 الی 67 کیلوگرم میلگرد را به عنوان استفاده استاندارد در نظر می‌ گیرند. اما برای اندازه گیری دقیق، حتما باید میزان میلگرد مصرفی در پی‌ ریزی یا فوندانسیون، ستون‌ ها و سقف‌ ها را هم در نظر گرفت.

بنابراین این اندازه گیری را به دو بخش تقسیم می‌ کنیم:

 1. تعیین میلگرد مورد نیاز برای فونداسیون
  میلگردها را به موازات نیاز سازه، به شکل‌ های طولی، عرضی و تقویتی در فونداسیون یا پی ساختمان به کار می‌ برند. از میلگردهای طولی در محور طولی پی استفاده کرده و در ردیف‌ های بالایی و پایینی پی قرار خواهند گرفت.
  اگر بخواهیم وزن یک میلگرد را محاسبه کنیم، باید ابتدا طول آن را بدانیم. برای اندازه گیری طول هم باید طول محور پی، کاور و خم قسمت انتهایی و ابتدایی میلگرد را به طور دقیق در اختیار داشته باشیم. اما اگر برایتان سوال است که کاور چیست؟ فاصله‌ ای که میلگردها برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی از بخش خارجی بتن باید داشته باشند را کاور می‌ گویند. طول میلگرد را با فرمول زیر بدست می‌ آوریم.

  (طول کاور ضربدر ۲)- (طول خم ضربدر ۲)+ طول محور = طول میلگرد

  این فرمول به شما کمک می‌ کند تا طول میلگردهای طولی و عرضی که در یک ساختمان به کار رفته‌ اند را اندازه گیری کنید. همچنین برای محاسبه وزن میلگردهای تقویتی که در پی ساختمان به کار می‌ رود، باید طول میلگرد را در تعداد و وزن واحد طول آن ضرب کنید.

 2. تعیین میلگرد مورد نیاز برای ستون‌ ها و سقف‌ ها
  اکنون باید میزان میلگردهایی که در ستون‌ ها و سقف‌ ها استفاده می‌ شوند را محاسبه کنیم. البته این میزان کاملا به نوع سازه بستگی دارد. به این صورت که هرچقدر که ساختمان مهم‌ تر باشد، از میلگردها و تیرآهن‌ های بیشتری استفاده می‌ شود.
  اگر با انواع میلگرد و کاربردهای آن آشنا باشید، متوجه خواهید شد که میلگردهای مختلفی را برای سازه‌ های متفاوت به کار می‌ روند. بنابراین منطقی است که روش اندازه‌گیری آنها کمی با هم متفاوت باشد.
  اما یک استاندارد کلی برای آن در نظر گرفته‌اند. به این صورت که ساختمان‌ هایی که اسکلت بتنی دارند، به 12 الی 18 کیلوگرم میلگرد در ستون‌ ها نیاز دارند. اگر سقف از نوع دال دو طرفه باشد که این میزان به طور حدودی به 60 الی 85 کیلوگرم خواهد رسید.

از فرمولاسیون زیر برای تعیین میزان میلگرد مورد نیاز برای سقف ساختمان استفاده می‌کنند

 •  میزان میلگرد مورد نیاز برای هر مترمربع در سقف تیرچه بلوک : ۵ تا ۷ کیلوگرم
 •  میزان میلگرد مورد نیاز برای هر مترمربع در سقف کامپوزیتی : ۸ تا ۱۲ کیلوگرم
 •  میزان میلگرد مورد نیاز برای هر مترمربع در سقف دال بتنی توپر: ۱۰ تا ۱۶ کیلوگرم

سخن آخر
در این مطلب سعی کردیم شما را با تعیین میزان میلگرد مورد نیاز برای یک ساختمان بیشتر آشنا کنیم. محاسبات شما کاملاً به نوع میلگردی که استفاده می‌ کنید، نیز بستگی دارد. بنابراین در حین اندازه‌ گیری و متره کردن میزان میلگرد، جنس و طول آن را باید حتماً در نظر داشته باشید. البته نگران نباشید، افراد متخصص و خبره‌ ای هستند که در این کار حتماً به شما کمک می‌ کنند.

در صورت نیاز به مشاوره برای خرید میلگرد می‌ توانید به سایت آهن فروش مراجعه کرده و انواع مختلفی از میلگردها با ویژگی‌ های متفاوت را مشاهده کنید.