قیمت روز میلگرد در بازار

تعیین قیمت روز میلگرد در بازار

یکی از محصولات تولید شده توسط صنایع فولاد سازی که در مکان‌ های مختلف کاربرد فراوانی دارد، میلگرد می‌ باشد. میلگرد‌ها دارای انواع مختلفی هستند که آنها را بر اساس پارامترهای مختلفی در دسته بندی های گوناگون قرار می‌ دهند. استفاده گسترده از میلگرد در کارگاه‌ های تولیدی و ساختمان سازی باعث شده تا خریداران این محصولات به دنبال راهی برای تعیین قیمت روز میلگرد در بازار باشند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز میلگرد

امروزه پارامترهای متفاوتی روی قیمت میلگرد تاثیر می‌ گذارند. شناخت بهتر هر کدام از این موارد اجازه می‌ دهد تا بتوانید اطلاعات مفیدی در خصوص قیمت روز میلگرد در بازار به دست آورید. در ادامه این مطلب از سایت آهن فروش، متخصصین ما اطلاعات مفیدی را با شما در میان می‌ گذارند که در زمینه تعیین قیمت روز میلگرد در بازار ایران کاربرد زیادی دارد.

قیمت شمش آهن

روند تولید میلگرد به این صورت است که از شمش آهن در واحدهای نوردی برای تولید این محصولات استفاده می‌ کنند. از همین رو اولین پارامتر تاثیرگذار بر روی قیمت میلگرد، قیمت تمام شده شمش آهن می‌ باشد. این روزها کارخانه‌ های زیادی مانند ذوب آهن قم، سمنان، قزوین، ساوه، یزد و اصفهان شمش‌ های آهن با کیفیت تولید می‌ کنند.

البته باید در نظر داشته باشید که هر کدام از این کارخانه‌ ها شمش‌ های آهن سازگار برای تولید انواع خاصی از میلگرد وارد بازار می‌ کنند. همچنین در موارد معدودی مشاهده می‌شود که برای تولید انواع خاص میلگرد سراغ شمش‌ های وارداتی نیز می‌ روند. قیمت شمش آهن در کشور ما کمی متفاوت با سایر کشورهای جهان می‌ باشد و پارامتر‌های متفاوتی روی آن تاثیر می‌ گذارند. در بخش بعدی نگاهی به این موارد خواهیم انداخت.

شرایط اقتصادی و سیاسی

قیمت روز میلگرد در بازار مانند سایر محصولات مصرفی، این روزها تحت تاثیر عوامل اقتصادی و سیاسی گوناگونی است که کشور ما با آنها دست و پنجه نرم می‌ کند. وضع شدن تحریم‌ ها در سال‌ های اخیر باعث شده تا روند صادرات میلگرد و سایر محصولات فولادی با مشکل روبرو شود. همچنین نباید فراموش کرد که بسیاری از مواد اولیه و تجهیزات ضروری برای تولید شمش آهن و میلگرد باید از خارج کشور وارد شود.

این موضوعات باعث شده تا برای دور زدن تحریم‌ ها نیاز به دلال‌ ها یا افراد واسطه داشته باشیم. به این دلیل خواهیم دید که بسیاری از مواد اولیه و تجهیزات ضروری با قیمتی بالاتر از آنچه که باید در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌ گیرند.

رابطه بورس و قیمت روز میلگرد در بازار

بورس ایران در سال‌ های اخیر توانسته رشد چشمگیری داشته باشد و بازار‌های تولیدی مختلف کشور را تحت تاثیر قرار دهد. متخصصان ما بر این باور هستند که قیمت تمام شده میلگرد و قیمت سهام در بورس کالا ارتباطی مستقیم با یکدیگر دارند. یکی از دلایل اصلی این وابستگی قیمت، تاثیرات مستقیم دلار روی بورس و قیمت میلگرد است.

همچنین سایر بررسی‌ های انجام شده نشان دهنده این است که فاصله گرفتن دو بازار میلگرد و بازار بورس، معمولا کاهش قیمت میلگرد را در پی خواهد داشت. اما متاسفانه بسیاری از این معادلات با اقدامات افراد سودجو و دلال‌ ها به مشکل بر می‌ خورد. چرا که آنها در بازه‌ های زمانی مختلف با خرید حجم زیاد میلگرد و انبار کردن آن، باعث ایجاد تقاضای کاذب در بازار و ایجاد نوسانات مختلف در قیمت نهایی خواهد شد.

استاندارد مورد نظر برای تولید میلگرد

یکی دیگر از پارامترهای مهمی که می‌ تواند روی قیمت میلگرد تاثیر گذار باشد، نوع استاندارد استفاده شده برای تولید این محصولات است. کارخانه ذوب آهن اصفهان به عنوان برجسته‌ ترین تولید‌کننده میلگرد کشور شناخته می‌ شود. این کارخانه محصولات خود را بر اساس استاندارد ملی ایران که دارای شماره ۳۱۳۲ است وارد بازار می‌ کند. همچنین محصولات تولیدی این کارخانه با استاندارد‌های روسی A3, A2 سازگاری دارند.

در این استاندارد‌ها ترکیبات و ویژگی‌ های فیزیکی و شیمیایی خاصی برای میلگرد در نظر گرفته شده است؛ از این رو بسته به نوع میلگرد، قیمت نهایی آن نیز متفاوت خواهد بود.

هزینه حمل و نقل میلگرد

ممکن است در بسیاری از موارد شنیده باشید که قیمت میلگرد درب کارخانه مناسب‌ تر از قیمت میلگردی است که از توزیع کنندگان خُرد خریداری می کنید. دلیل اصلی بروز چنین مسئله‌ ای، اضافه شدن هزینه حمل و نقل میلگرد به قیمت روز میلگرد در بازار است. هر چقدر فاصله شما از کارخانه تولید کننده میلگرد بیشتر باشد، ممکن است شاهد افزایش قیمت باشید.

از سوی دیگر باید این موضوع را در نظر بگیرید که خرید میلگرد از درب کارخانه یا به صورت مستقیم از تولید کنندگان باعث می‌ شود تا هزینه‌ های حمل و نقل بیشتری به شما تحمیل گردد. پس در صورتی که به دنبال خرید میلگرد از درب کارخانه هستید، قبل از همه چیز باید با انجام محاسبات مورد نیاز مشخص کنید که به چه میزان میلگرد نیاز دارید. همچنین آیا قیمت میلگرد به علاوه هزینه حمل و نقل برای شما به صرفه خواهد بود یا خیر.

میزان نیاز به میلگرد

معمولاً افراد و شرکت‌ هایی که قصد استفاده از میلگرد در ساختمان‌ ها یا سایت‌ های تولیدی خود را دارند، باید به این مسئله توجه ویژه داشته باشند که در مراحل اولیه حتما مقدار میلگرد مورد نیاز خود را تعیین کنند. حجم میلگرد مورد نیاز تاثیر بی‌ چون و چرا روی قیمت نهایی محصول مورد نظر شما خواهد داشت.

زمانی که مقدار میلگرد مورد نیاز خود را به شکلی دقیق معین کرده باشید، می‌ توانید قبل از سفارش میلگرد، قیمت این محصولات را به درستی محاسبه نمایید. البته این موضوع را نیز از یاد نباید برد که تولیدکنندگان مختلف بسته به نوع فعالیت خود می‌ توانند میلگرد را با قیمت‌ های متفاوتی در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

قیمت میلگرد مجموعه آهن فروش همواره به گونه‌ ای در نظر گرفته شده تا افراد با سطوح نیاز مختلف بتوانند با قیمتی منصفانه محصول مورد نیاز خود را خریداری کنند. برای اطلاع از قیمت‌ ها میتوانید از بخش محصولات سایت ما دیدن کنید و یا با متخصصین مجموعه آهن فروش تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1. چطور قیمت روز میلگرد در بازار را تعیین کنیم؟

بهترین راه برای تعیین قیمت روز میلگرد در بازار تماس گرفتن با مجموعه‌ های فروش میلگرد و اطلاع دقیق از قیمت در آن بازه زمانی خاص می‌ باشد.

2. آیا قیمت میلگرد درب کارخانه مناسب‌ تر است؟

بله، زیرا این قیمت بدون محاسبه هزینه حمل و نقل در اختیار مشتری قرار می‌ گیرد.

3. قبل از سفارش میلگرد چه اقداماتی باید انجام داد؟

ابتدا باید نوع و میزان نیاز خود به میلگرد را مشخص کنید و بعد از مشخص کردن حدودی قیمت نهایی، سراغ سفارش میلگرد بروید.

4. قیمت به‌روز میلگرد را از کجا پیدا کنیم؟

مجموعه آهن فروش همواره سعی بر این داشته که قیمت بروز میلگرد را درون سایت خود قرار دهد. اما مشتریان می‌ توانند برای داشتن آمار دقیق‌ تر، با متخصصین این مجموعه تماس بگیرند.

5. چه عواملی روی قیمت روز میلگرد تاثیر می گذارند؟

قیمت نهایی شمش آهن، هزینه حمل و نقل، میزان عرضه و تقاضا میلگرد، تحریم‌ ها و نرخ ارز در بازار برخی از مهمترین پارامترهای تعیین کننده قیمت میلگرد هستند.