میلگرد

بررسی کیفیت انواع میلگردها

میلگرد از جمله مقاطع فولادی و نوعی از انواع پروفیل می باشد که از ساختاری تقریباً نازک با یک سطح مقطع دایره ‌ای ‌شکل تشکیل شده‌ است. برای شناخت انواع این مقاطع فولادی و مقایسه کیفیت میلگردها لازم است تا از یک راهنمای تخصصی استفاده کنیم.

یک راهنمای تخصصی برای کیفیت میلگردها به ما نشان خواهد داد که اولاً تعریف میلگرد چیست، چه کاربردی در صنایع مختلف دارد و هر کدام از انواع آن از چه کیفیتی بهره می ‌برند. برای بسیاری از کاربران، خریداران و به طور کلی صنعتگران ساختمانی، مسئله کیفیت مقاطع فولادی بسیار حائز اهمیت است.

با آوردن اسم میلگرد، معمولاً ذهن‌ افراد به سمت صنایع ساختمان ‌سازی معطوف می‌ شود، اما در واقعیت چنین نیست و باید تمامی کاربردهای متنوع این مقاطع فولادی در صنایع دیگر را هم در نظر داشت. برای شناخت بیشتر، کسب اطلاعات تخصصی ‌تر و آگاهی از کیفیت میلگردها لازم است تا با تمامی موضوعات مرتبط با این بحث آشنا شد. ما در این مقاله از سایت مجموعه آهن فروش تلاش کرده ایم تا تمامی موضوعات تخصصی میلگرد را مورد بررسی قرار دهیم تا در نهایت یک شناخت کاملی از تنوع کیفیت در میلگردها را به دست آوریم.

در ابتدا لازم است تا مطلب را با تعریف مختصری از میلگرد شروع کنیم. در ادامه به بررسی انواع آن خواهیم پرداخت و در انتها، تمامی پارامترها و ویژگی‌های کیفی مقاطع میلگرد ارائه می گردد.

“برای خرید میلگرد کلیک کنید”

 بررسی کیفیت میلگردها و تأثیر آن‌‌ در سازه‌ها

در حالت کلی، میلگرد را با تعریفی ساده از انواع مصالح ساختمانی می‌ شناسند که در صنایع ساختمان‌ سازی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. همان‌طور که ذکر شد، میلگردها از انواع پروفیل‌ های فولادی به شمار می‌ روند که دارای ساختاری نازک با مقطع ‌های گِرد و دایره ‌ای هستند. مهمترین عملکرد و کاربرد میلگردها که در ابعاد متنوع و مختلف ساخته می‌شوند، به کارگیری میلگرد در پروسه بتن ‌ریزی می باشد.

چرا کیفیت میلگرد برای افزایش مقاومت بتن مهم است؟

تعیین میزان میلگرد مورد نیاز برای یک ساختمان

بتن، جزء جدایی ‌ناپذیر سازه‌های ساختمانی است و از آن برای افزایش استحکام سازه‌ های مختلف استفاده می‌شود. ساختار بتن به خودی خود از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و این مقاومت در حدی است که برای خرد کردن یک سازه بتنی باید از یک نیروی مقاومتی بسیار قدرتمند استفاده کرد.

اما ساختار بتنی هم معایب خاص خودش را دارد و در برابر نیروهای کششی و چرخشی مقاومت قابل توجهی نخواهد داشت. برای افزایش بیشتر استحکام در سازه‌های بتنی و همچنین پوشش ضعف بتن در برابر 2 نیروی کششی و چرخشی، از انواع میلگردها برای این کار استفاده می‌شود تا هیچ خطری متوجه سازه‌های بتنی به کار رفته در صنایع مختلف و به خصوص در ساختمان‌سازی نشود.

یکی از مهمترین کاربردهایی که میلگرد در سازه‌ های بتنی دارد، کمک به ساختار بتن برای ایستادگی در برابر حوادث بسیار خطرناک مثل زلزله است. در این مواقع، میلگردهای مورد استفاده در آرماتوربندی به کار رفته در ساختمان از ترک خوردن و نابودی بتن جلوگیری می‌کند. با این اوصاف، احتمالاً از اهمیت کیفیت میلگردها در صنعت ساختمان ‌سازی به میزان لازم آگاه شده‌اید.

چرا باید از میلگردهای با کیفیت بالا استفاده کرد؟

انواع میلگردهای موجود در بازار دارای قابلیت ‌هایی هستند که باعث می ‌شوند تا کیفیت هر کدام از آن‌ها مورد توجه خاصی قرار بگیرند. برای مثال میلگردهای با کیفیت بالا از مزایای زیر برخوردار هستند:

  • کاهش در زمان ساخت سازه مورد نظر
  • جلوگیری از بروز آسیب‌های زیست‌ محیطی با توجه به استفاده بهینه از مصالح
  • جاگیری مناسب و بی‌نقص در آرماتور
  • صرفه‌ جویی در مقدار آرماتور مصرفی
  • جلوگیری از هزینه‌ های بی ‌رویه در پرداخت دستمزد کارگران و پروسه آرماتوربندی

انواع میلگرد فولادی و میلگرد تقویتی در ایران

 معرفی انواع میلگردها

یکی از عمده تفاوت ‌های بین میلگردهای معمولی و میلگردهای با مقاومت بالا در نمودارهای تنش کرنش آن‌ هاست. یک بررسی در رابطه با کیفیت میلگردها نشان می ‌دهد که آرماتورهای ساخته ‌شده با میلگردهای معمولی، ناحیه تسلیم مشخصی در نمودار خود دارند، اما با افزایش مقاومت در آنها، ناحیه تسلیم آنها هم بیشتر غیر قابل تشخیص خواهد شد.

حد مقاومت در ناحیه تسلیم آرماتورها از اهمیت بسیار ویژه‌ ای برخوردار است و این رقم در کشورهای مختلف بر اساس استانداردهای خاص، متفاوت است. برای مثال، کشور ژاپن از آرماتورهایی استفاده می‌کند که ناحیه تسلیم آنها 100 است و بهره‌ مندی از آنها می ‌تواند تمامی مخاطرات احتمالی زلزله‌ ها را برطرف کند. از طرف دیگر، آرماتورهای تولید شده در کشور آمریکا دارای ناحیه تسلیم 120 هستند و یکی از بالاترین مقاومت‌ های موجود در سازه‌های بتنی را از آن خود کرده‌ اند. در ادامه این مقاله به معرفی انواع میلگرد و بررسی کیفیت میلگردها خواهیم پرداخت.

معرفی میلگرد A706

این نوع از انواع میلگردهای موجود در بازار از مقاومت بسیار بالایی در برابر بروز آسیب‌های ناشی از زلزله بهره ‌مند شده است. از این نوع میلگرد معمولاً برای ساخت سازه‌های ساختمانی در برابر زلزله‌ های مهیب استفاده می ‌شود و بیشترین کاربرد آن را می‌توان در صنایع ساختمان ‌سازی ایالات متحده مشاهده کرد. میلگرد A706 از رتبه خوبی در کیفیت میلگردها برخوردار شده است و می ‌توان حساب ویژه‌ای روی آن باز کرد.

البته ذکر این مطلب حائز اهمیت است که این میلگرد، خود به 2 نوع 420 مگاپاسکال و 550 مگاپاسکال تقسیم می ‌شود و از نوع 550 مگاپاسکال آن برای ایستادگی در برابر زلزله استفاده می ‌شود.

میلگرد A1035

یکی دیگر از مقاطع میلگرد که در بحث کیفیت میلگردها به خوبی می‌ درخشد، میلگرد A1035 است که ساختار آن از کروم و مواد کم کربن ساخته می ‌شود. استفاده از این میلگرد در سازه ها باعث افزایش استقامت و مقاومت آرماتورها خواهد شد. این میلگرد، از 2 نوع 690 مگاپاسکال و 830 مگاپاسکال تشکیل می‌ شود و می‌ توان از آن به عنوان یکی از پرکاربردترین میلگردها در صنعت ساختمان ‌سازی نام برد.

بررسی سایر میلگردهای موجود در بازار ایران

به جز 2 میلگردی که در قسمت قبلی به معرفی آن‌ ها پرداخته شد، میلگردهای کاربردی‌ تری هم وجود دارد که بیشتر از آنها در بازار ایران استفاده می‌ شود. در این بخش قرار است تا انواع دیگری از مقاطع فولادی و کیفیت میلگردها را مورد بررسی قرار دهیم. این میلگردها با ساختار، ویژگی ‌ها و کیفیت‌ های متفاوت، شامل موارد زیر می باشند:

  • میلگرد فولادی ضد زنگ:

این میلگرد بهترین جایگزین برای مقاطع فولادی کربن ‌دار است و می‌توان از آن برای تقویت و افزایش مقاومت بتن استفاده کرد. مهمترین خاصیت به کار رفته در این تیرآهن، ویژگی ضد خوردگی و ضد زنگ است که اثرات ناشی از اکسید آهن را برای همیشه از بین خواهد برد. ناگفته نماند که این میلگرد از هزینه اولیه نسبتاً بالایی در مقایسه با سایرین برخوردار شده است، اما می‌ توان از آن به عنوان یک میلگرد باکیفیت استفاده نمود.

  • میلگرد حرارتی:

میله سیاه، میلگرد کربنی یا میلگرد فولادی حرارتی، عناوینی هستند که برای این نوع از مقاطع فولادی عنوان کرده اند. برخلاف میلگرد ضد زنگ، میلگرد حرارتی از قیمت ارزان ‌تری برخوردار شده است و در عوض کیفیت جالبی ندارد. مهمترین ویژگی منفی موجود در این نوع از مقاطع فولادی، استعداد شدید خوردگی ساختار آنها در مقایسه با دیگر میلگردها است.

  • میلگرد فایبرگلاس:

این نوع از مقاطع فولادی، مشخصاً با الیاف شیشه یا GFRP ساخته می‌شود و عموماً آن را با عنوان میلگرد پلیمری تقویت ‌شده با فایبرگلاس هم می ‌شناسند. مهمترین ویژگی این میلگرد در این مورد است که هرگز دچار خوردگی نمی‌ شود و این قابلیت در بحث کیفیت میلگردها بسیار حائز اهمیت است. میلگرد فایبرگلاس از مقاومت کششی به مراتب بالاتری نسبت به سطوح فولادی برخوردار است و وزن کمتری هم نسبت به آن‌ها دارد (حدود 75 درصد سبک‌تر است).

  • میلگرد بازالت:

بازالت که عنصر اصلی تشکیل ‌دهنده این میلگرد است، یک نوع ماده از سنگ‌ های آتشفشانی است که نسب به میلگردهای فولادی از مزایای بیشتری بهره‌ مند شده است. میلگرد بازالت مقاومت بسیار بیشتری (حدود 2 تا 3 برابر) نسبت به میلگردهای فولادی دارد و مقاومت آن در برابر خوردگی قابل توجه است.

  • میلگرد سبز:

میلگرد روکش اپوکسی یا میلگرد سبز برای استفاده در صنایع ساختمانی و برای جلوگیری از بروز خوردگی استفاده می‌ شود. یک بررسی در خصوص کیفیت میلگردها نشان می‌ دهد که این میلگرد می ‌تواند در محیط‌ های ویژه ای مثل دریا یا به طور کلی هر منطقه ای که رطوبت داشته باشد، بسیار قدرتمند عمل نماید. البته این نوع از مقاطع فولادی از ظرافت خاصی برخوردار شده‌اند و برای حمل‌ ونقل آن‌ ها باید حساسیت قابل توجهی در نظر گرفته شود.

 جمع‌بندی

با بررسی مسئله کیفیت میلگردها در این مقاله، در ابتدا با تعریف میلگرد و بررسی کاربردها و عملکرد آن در سازه‌های بتنی آشنا شدیم. در ادامه، بحثی با عنوان اهمیت کیفیت میلگردها در سازه ‌ها، مورد بررسی قرار گرفت  و سپس به معرفی انواع میلگرد و قابلیت ‌های هر کدام پرداخته شد. در نهایت مطالبی در مورد چند میلگرد با ویژگی‌ های قابل توجه (از جمله میلگرد فایبرگلاس و میلگرد روکش اپوکسی) ارائه گردید و دانستیم که قابلیت مقاومت در برابر خوردگی چقدر می ‌تواند در بحث کیفیت میلگردها قابل اهمیت باشد.