انواع-میلگرد-ها-و-کاربرد-آن-ها

با انواع میلگرد و کاربرد های آن آشنا شوید

در عصر حاضر از محصولات فولادی در صنایع مختلفی استفاده می شود. یکی از رایج ترین محصولات فولادی که در بسیاری از صنایع، به خصوص ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد « میلگرد » نام دارد. میلگرد ها از جهات مختلف، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه انواع میلگرد از نظر ظاهر و مقاومت و مهم ترین کاربرد های میلگرد را بررسی خواهیم کرد.

میلگرد چیست؟

میلگرد

میلگرد را می توان فولادی در نظر گرفت که برای جبران مقاومت کششی کم در بتن ها مورد استفاده قرار می گیرد و سبب افزایش مقاومت کششی آن می شود؛ البته میلگرد ها تنها مصالح برای افزایش مقاومت کششی بتن نیستند و در مواردی خاص می توان از مصالحی همچون قوطی پروفیل و ناودانی نیز استفاده کرد.
میلگرد ها از جهات مختلفی دسته بندی می شوند؛ به عنوان مثال میلگرد ها از نظر ظاهری به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می شوند؛ همچنین از نظر مقاومت به 6 دسته مختلف تقسیم می شوند که شامل اروپایی، فولاد کربن، اپوکسی پوشش داده شده، گالوانیزه، فایبرگلاس لیمر و فولاد ضدزنگ می شود. اکنون برای درک بهتر، لازم است انواع میلگرد را از جهات مختلف بررسی کنیم.

انواع میلگرد از نظر ظاهری

میلگرد ساده

این میلگرد ها که دارای سطحی صاف و یکنواخت هستند، در سایز های بین 6 تا 50 میلی متر در دسترس می باشند. یکی از مهم ترین ویژگی های میلگرد های ساده این است که به راحتی خم می شوند و بدون این که به کل ساختار میلگرد آسیب وارد شود، می توان آن ها را برش داد. از این میلگرد ها بیشتر به منظور ساخت درز انقباض برای خیابان ها و فرودگاه ها استفاده می شود. درز های انقباض در فاصله های معینی در مابین بتن ها جایگذاری شده و از جمع شدن و ایجاد ترک در بتن جلوگیری می کنند. با توجه به انعطاف نسبی میلگرد های ساده، به هیچ عنوان برای استفاده در پل ها و ساختمان ها توصیه نمی شود، زیرا امکان جدا شدن میلگرد از بتن در اثر وارد شدن فشار زیاد وجود خواهد داشت.

میلگرد آجدار

این میلگرد ها که در سایز های 6 تا 50 میلیمتر تولید می شوند، به دلیل سطح زبر و آجداری که دارند، مشکلات میلگرد های ساده را نداشته و اتصال نسبتا خوبی با بتن برقرار می کنند، به طوری که احتمال جدا شدن میلگرد از بتن بسیار کم است. میلگرد های آجدار نیز خود به دو دسته « آجدار ترمودینامیکی یا TMT » و « آجدار مقاومت بالا یا HSD » تقسیم می شوند.

انواع میلگرد از نظر مقاومت

انواع میلگرد از نظر مقاومت

میلگرد ها دارای تنوع نسبتا بالایی هستند. در هر پروژه عمرانی می توان از 6 نوع میلگرد از نظر مقاومت استفاده کرد :

 1. میلگرد اروپا
  این میلگرد ها که از منگنز و ترکیبات آن ساخته شده اند، در بین انواع میلگرد ها کم ترین مقاومت را از خود نشان می دهند و کار با آن ها بسیار راحت است؛ در ضمن این میلگرد ها به نسبت سایرین قیمت مناسب تری دارند.
 2. میلگرد کربن دار
  این میلگرد ها از جهت این که مقاومت کششی نسبتا خوبی دارند گاهی اوقات گزینه مناسبی می باشند؛ اما در استفاده از میلگرد های کربن دار با یک مشکل اساسی رو به رو هستیم. میلگرد های کربن دار که گاهی از آن ها با نام نوار سیاه نیز یاد می شود، با قرار گرفتن در معرض رطوبت دچار خوردگی شده، به مرور زمان ساییده می شوند و در نهایت از بین می روند. لازم به ذکر است که برای محافظت از خوردگی فولاد در بتن راه حل هایی عملی وجود دارد که می توانید با اعمال این راه حل ها تا حد زیادی از خوردگی میلگرد های کربن دار هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت جلوگیری کنید.
 3. میلگرد گالوانیزه
  این میلگرد ها به دلیل وجود یک پوشش به نام ورق گالوانیزه 40 درصد نسبت به فولاد ضد زنگ در برابر رطوبت و خوردگی مقاوم تر هستند. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که ورق گالوانیزه چیست؟ ورق گالوانیزه در واقع پوششی است که محصولات آهنی و فولادی را در برابر خوردگی محافظت می کند و همان طور که گفتیم میلگرد های گالوانیزه به دلیل وجود پوشش گالوانیزه‌ی روی آن ها، در برابر خوردگی بسیار مقاوم بوده و بسیار سخت و با دوام می باشند؛ البته این ویژگی ها سبب شده است که قیمت میلگرد های گالوانیزه نسبت به سایر میلگرد ها تا حدودی گران تر باشد.
 4. میلگرد پوشش داده شده با اپوکسی
  این میلگرد در واقع همان میلگرد کربن دار است که با اپوکسی پوشانده شده است. این پوشش اپوکسی بسیار ظریف و حساس بوده و هر گونه شوک و ضربه، بر مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی تاثیر منفی خواهد داشت. گفتنی است که این نوع میلگرد 70 تا 1700 برابر فولاد کربن در برابر زنگ زدگی مقاوم تر است.
 5. میلگرد های فولادی ضد زنگ
  این نوع میلگرد همان طور که از اسم آن نیز پیدا است، در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و حدود 1500 برابر مقاومت بیشتری نسبت به میلگرد سیاه دارد. این میلگرد ها بالا ترین قیمت در بین کلیه میلگرد ها را به خود اختصاص داده اند و بهترین نوع میلگرد برای اکثر پروژه ها محسوب می شوند.
 6. میلگرد فایبرگلاس تقویت شده با پلیمر
  این نوع میلگرد در بین تمامی انواع میلگرد ها مقاوم ترین می باشد و به میلگرد شیشه ای تقویت شده با پلیمر شهرت دارد. ترکیب آن از موادی شبیه به کربن و فایبرگلاس بوده، خوردگی در آن ایجاد نمی شود و پوشش آن نسبت به پوشش اپوکسی بیشتر است.

درباره کاربرد های میلگرد بیشتر بدانید

کاربرد های میلگرد

میلگرد ها با اشکال مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این اشکال به همراه کاربرد های آن به شرح زیر می باشد :

 1. میلگرد خاموت
  این میلگرد ها به منظور جلوگیری از بیرون زدگی آرماتور های طولی در اثر خم شدگی و تحمل نیرو های برشی و جلوگیری از گسترش ترک خوردگی مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. میلگرد راستا
  این میلگرد ها برای افزایش مقاومت کششی بتن مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. میلگرد خرک 
  از میلگرد های خرک برای قرار دادن دو شبکه متوالی افقی با فاصله معین در قالب استفاده می شود.
 4. میلگرد سنجاقک
  برای تقویت مقاومت برشی خاموت ها و اتصال بین میلگرد های طولی و خاموت از این نوع میلگرد استفاده می شود.
 5. میلگرد ادکا
  از این میلگرد ها به صورت لنگر های منفی در تکیه گاه های تیر و تحمل نیروی برشی استفاده می شود.
 6. میلگرد رکابی
  از میلگرد های رکابی برای در امتداد نگه داشتن آرماتور های عمودی و یا طولی در بتن ریزی دیوار ها یا دال ها استفاده می شود.

اهمیت استفاده از میلگرد در بتن

در صنعت ساخت و ساز بسیار مهم است که از بهترین محصولات برای اطمینان از مقاومت و دوام پروژه استفاده کنید. بنابراین استفاده از میله های راه راه با کیفیت درجه یک به عنوان یکی از مصالح ساختمانی پایه اهمیت فوق العاده ای دارد. میلگرد توسط میله های فولادی جامد تشکیل شده است. این تجهیزات  در ساخت ساختمان ها حیاتی هستند، زیرا آن ها به بهبود پیوستن به ساختار فولاد کمک می کنند. میلگرد به عنوان “اسکلت”  ساختمان برای کار با در بتن پیش ساخته شده و بتن مسلح مورد استفاده قرار می گیرد.

 این فرآیند برای ساخت و ساز ضروری است، زیرا منجر به ساخت ساختمان ها با ثبات و ایمنی بیشتر می شود. همچنین تسهیل استاندارد سازی آن ها را فراهم می کند. در میان ساختار های مورد استفاده برای ساختمان میلگرد ها با تجهیزات سخت افزاری دیگری مانند ستون ها مورد استفاده قرار می گیرند. این سازه های تولید شده توسط مونتاژ سخت افزار در اندازه های مختلف، در ساختمان های کوچک، متوسط و بزرگ استفاده می شوند.

انواع میلگرد

استفاده از میلگرد در ساختمان چگونه است؟

استفاده از میلگرد در ساختمان به صورت مرحله به مرحله انجام می شود. برای اجرای صحیح این تجهیزات و بهره بردن از مزایای آن ها این اجرای اصولی امری ضروری است. تمامی مراحل استفاده از میلگرد مانند اجرای برش و تاشو میلگرد کاملاً باید با دقت بالا انجام شود. بعد از انجام عملیات مونتاژ میلگرد برای ساخت ساختمان، این تجهیزات به شکل نهایی آماده خواهند شد.

برای مونتاژ میلگرد لازم است از آخرین ابزار و تجهیزات همچنین عملکرد تکنسین های واجد شرایط استفاده کنید. بنابراین، استفاده از میلگرد باید توسط شرکت هایی که در توسعه این نوع کار تخصص دارند، انجام شود. این امر منجر خواهد شد که اجرای کارآمد و صحیح آن را تضمین کنند. برای بالا بردن امنیت سازه الزامی بوده مواد سازنده میلگرد با کیفیت باشند. اینگونه شما می توانید بیشترین بازدهی را از ساختمان طی سال های طولانی داشته باشید.

ویژگی های انواع میلگرد

امری که سبب شده از این تجهیزات بسیار استفاده شود ویژگی های خاص آن ها است. میلگرد انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای ویژگی خاص و استثنایی هستند. اما در حالت کلی می توان بعضی ویژگی ‌ها را بیان کرد که در بیشتر میلگرد ها دیده می شود. اکنون این مشخصه ها را بیان می‌ کنیم تا به طور کلی با آن‌ ها آشنایی پیدا کنید.

 • انعطاف پذیری بالا

 میلگرد یک عنصر مجهز به انعطاف پذیری بالا است، بنابراین می توان آن را به راحتی، برش داد.   بدون آسیب رساندن به محصول به لطف مقاومت فولاد، به راحتی، برش داده شده و به راحتی استفاده می شود. می توان گفت میلگرد یکی از محصولات ساختمانی انعطاف پذیر به حساب می آید به طوری که به راحتی پیچیده شده و می تواند ساختارهای پیچیده ای را ایجاد کند. این ویژگی اجازه می دهد ریخته گری بعدی از میلگرد برای ستون ها، دیوارها به راحتی انجام شود.

 • مقاوم در برابر زمین لرزه

از سوی دیگر، میلگرد کشش و گشتاور ساخت و ساز را جذب می کند. این ویژگی منجر خواهد شد اطمینان حاصل شود که ساخت و ساز قادر به ارائه امنیت در برابر نیروهای لرزه ای و بارهای بزرگ است. این با هزینه تهیه آن ها کم بوده بنابراین مشخص می شود، تهیه آن ها سرمایه گذاری زیادی برای ساخت و ساز ندارند. با توجه به اینکه کشور ما یکی از کشورهای زلزله خیز محسوب می شود استفاده از چنین مصالحی در ساختمان ضروریت فوق العاده بالایی دارد. به هر اندازه که کیفیت این مصالح ساختمانی بالاتر باشد امنیت ساختمان شما بیشتر تضمین خواهد شد.

 • قابلیت بازیافت

 علاوه بر این، این یک محصول قابل بازیافت است، زیرا بقایای میلگرد را می توان دوباره استفاده کرد. این ویژگی منجر شده که بتوان میلگرد های استفاده شده در ساختمان ها را در فرایند بازیافت مورد استفاده قرار داد. از میلگرد های بازیافتی برای تولید میلگرد های جدید و یا تجهیزات دیگر استفاده می شود. از لحاظ کیفیت نیز این محصولات بازیافتی اگر با فناوری پیشرفته ای بازیافت شوند کیفیت فوق العاده بالایی دارند.

 • تنوع بالا

 با توجه به نیازهای ساخت و ساز میلگرد ها در قطر های مختلف وجود دارد. همین تنوع بالا یکی از دلایل محبوبیت فوق العاده بالای این تجهیزات است. بعضی از انواع میلگرد علاوه بر صنعت ساختمان سازی در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. نیاز بوده شما به طور دقیق قبل از خرید نوع آن را شناسایی کرده و سپس اقدام به خرید کنید.  معمولاً افراد متخصص و تولید کنندگان این محصولات می توانند در زمینه انتخاب نوع دقیق راهنمایی هایی کاملی را در اختیار شما قرار دهند.

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد چگونه تعیین می شود؟

یکی از فاکتور هایی که افراد در هنگام خرید انواع میلگرد آن دقت ویژه‌ ای دارند قیمت است. اگر قیمت این تجهیزات بالا باشد افراد کمتری قادر به خرید آن خواهند بود. اما عوامل متعددی در قیمت این تجهیزات تأثیرگذار هستند. بر همین مبنا نمی توان به طور دقیق بیان کرد که هزینه نهایی تهیه آن ها چقدر است. اما می توان این عوامل موثر در قیمت را شناخت و با توجه به آن ها قیمت نهایی را تخمین زد. یکی از این عوامل تاثیر گذار متریال سازنده این محصولات است. هر چه این متریال سازنده با کیفیت تر باشد قیمت نهایی قطعاً بیشتر خواهد بود.

شرکت های مختلفی انواع میلگرد را تولید و عرضه می کنند. هر کدام از این شرکت ها قیمت متفاوتی را برای این محصولات در نظر می گیرند.‌ البته مرکز عرضه کننده نیز نقش قابل توجهی در قیمت خواهد داشت. این مراکز حتی می توانند تا چندین برابر قیمت میلگرد را افزایش دهند. بر همین مبنا این تجهیزات را از مراکز اصلی سفارش دهید. عامل مهم و تاثیر گذار دیگر نوسانات ارز است که بر قیمت تمامی محصولات اعم از صادراتی و وارداتی تاثیر دارد. اما به طور کلی هزینه نهایی خرید این تجهیزات اگر از مراکز اصلی آن ها انجام شود چندان زیاد نخواهد بود.

بهترین روش خرید میلگرد

اگر شما تصمیم به خریداری میلگرد داشته باشید برای شما امر ضروری این است که چگونه آن را خریداری کنید. یا به اصطلاح بهترین روش برای خرید میلگرد چه روشی است؟ روش خرید اهمیت فوق‌ العاده بالایی دارد زیرا باعث می‌ شود شما این محصولات را خیلی سریع و با قیمت مقرون به صرفه تهیه کنید. یکی از روش های خرید، خرید حضوری است. شما می ‌توانید از طریق مراکز حضوری و به صورت مستقیم به این نوع خرید بپردازید. در خرید حضوری اکثراً جابجایی به وظیفه متقاضیان است. با توجه به این امر خرید حضوری چندان برای شما آسان و مقرون به صرفه نخواهد بود.

در این راستا می توانید از خرید آنلاین و غیر مستقیم میلگرد بهره بیشتری ببرید. خرید آنلاین مزایای فوق العاده بالایی دارد همین مزایا منجر شده افراد تمایل بیشتری به آن نشان دهند. در خرید آنلاین شما می‌ توانید این تجهیزات را از سایت عرضه کننده تهیه کنید. در سایت تمامی مشخصات میلگرد برای متقاضیان به طور دقیق ذکر شده است که خرید را راحت می کند. علاوه بر این امر سرعت خرید آنلاین میلگرد فوق العاده بالا بوده و در عرض چند دقیقه صورت می گیرد. افرادی که مشغله کاری زیادی دارند بهتر است این نوع خرید را برای انواع میلگرد انتخاب کنند.

سفارش آنلاین انواع میلگرد

شما به راحتی قادر خواهید بود که به سایت عرضه کننده این تجهیزات مراجعه کرده و اقدام به خرید کنید. ثبت سفارش از طریق این سایت ها امکان پذیر خواهد بود. بعد از ورود به سایت مشاهده خواهید کرد که تمامی قسمت ها از جمله مشخصات محصول و صفحه خرید برای متقاضیان قرار گرفته شده است. بعد از سفارش، میلگرد به موقعیتی که شما تعیین می کنید ارسال خواهند شد. علاوه بر این برای تهیه این محصولات محدودیتی برای متقاضیان در نظر گرفته نشده است. بر همین مبنا می توانید میلگرد را به تعداد دلخواه خریداری کنید.

سفارش انواع میلگرد

سخن پایانی

در میان تجهیزات ساختمانی متنوع میلگرد و انواع آن کارایی فوق العاده بالایی دارند. متقاضیان قادر خواهند بود متناسب با نیاز خود انواع این محصولات را خریداری و مورد استفاده قرار دهند. اما نباید از این نکته غافل شد که نوع میلگرد را باید به درستی شناسایی کنید. اگر تخصص کافی برای این امر را ندارید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. خرید انواع این تجهیزات با کیفیت بسیار بالا و قیمت مقرون به صرفه از طریق همین سایت امکان پذیر است. در سایت تمامی اطلاعات برای خرید ذکر شده اما اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید با پشتیبانی سایت ارتباط بگیرید.